Povinnost odpovídat na ping

Založil inteline, Listopad 10, 2007, 12:18:03 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

inteline

Odkážu se hned na začátku na článek
http://www.klfree.net/view.php?cisloclanku=2005030401

Rád bych se dostal k nějakému rozumnému vysvětlení uvedeného článku.
Zapojuju nového člena. Dám anténu, APčko v režimu Client a k němu připojím počítač. Na počítači zadám přidělenou IP adresu Klfree (10.102.xxx.xxx). Na počítači vypnu firewall, resp. nastavím odpovídání na ICMP pakety.

1. logické je, že počítač odpovídá na ping pouze když je zapnutý
2. APčko nemá jak odpovídat, protože je mimo adresní prostor Klfree.net (má něco jako 192.168.1.1 nebo 192.168.100.252 apod.)

Takže se ptám. Když přijde od správce email "...dle pravidel Klfree  museji zarizeni na strane klienta odpovidat na ping. Zkousel jsem to u dvou naposledy pripojovanych, ani jeden neodpovida (ani AP ani PC)...", jak to řešit.
Pokud to vyzkouší v době, kdy jsou počítače vypnuté, žádný ping se pochopitelně nevrátí.

Je samozřejmě možnost, že jednu ze dvou členovi přidělených adres nastavím na APčku a jednu na počítači. To je ale podle mého názoru zbytečné plýtvání IP adresami. Nicméně mám to tak udělat?

Berte to jako podnět pro úpravu výše uvedeného článku tak, aby byla nastavena přesná pravidla, resp. jasný postup při připojování. Pak je možné řešit i restrikce. Bez přesných pravidel ale může dojít k restrikci z důvodu "nepingání" například u člověka, který má zaplaceno, ale je měsíc na dovolené a dojde k jeho odpojení, protože má pochopitelně počítač vypnutý.

Dík za názory a diskusi.

Dan Černohorský
Inteline s.r.o.
http://www.inteline.cz

Belerby

Jednu IP pridel i pro AP a je to :-)
Lepe se pak da cokoliv diagnostikovat, prave z toho duvodu ze PC neni vzdy zapnuty - AP vetsinou byva zapnute nonstop.
Pij beer, at je meer *22*

skudlik

Pokud posila nejaky spravce podobny email, tak je to v drtive vetsine pripadu (aspon co za sebe muzu rict) situace, kdy stanice je pripojena (ma arp zaznam, tecou z/do ni data) a neodpovida na ping. Cili pochybuji, ze by nekdo posilal email kvuli nefunkcnosti pingu na vypnute PC.

Jinak co se tyce pravidel - ty samozrejme neudava nejaky clanek uvedeny zde na webu, ale organizacni rad sdruzeni, ktery rika:

Citace"5.7. Člen je povinen zajistit aby každé jeho zařízení, které používá přidělenou IP adresu z rozsahu sítě Sdružení, bylo dostupné pomocí příkazu ping pokud to zařízení umožňuje."

Coz je myslim docela presne, jasne, strucne. Vyply pocitac odpoved na ping ve vetsine pripadu neumoznoje  :angel:

Nastaveni IP i pro klientske HW-AP ma hlavne smysl u lidi, co se na nej obcas prihlasujou, komu by se taky chtelo pokazde prehazovat IP adresu na PC ze :) .. pro ty co je nastaveni AP spanelska vesnice je to opravdu asi plytvani IPckama...

scorpio

Podle mě má smysl aby měla IP adresy z KlFree rozsahu i klientská AP právě z diagnostických důvodů ...
... a v případě nutnosti je zajímavá i možnost dálkového nastavení/přeladění a podobně - která u zařízení s IP mimo KlFree rozsah není možná.

Možná to má smysl právě u lidí kteří tomu moc nerozumí ... ti kdo tomu rozumí si to zařízení jdou většinou schopni přestavit sami.

Dokud jsou IP adresy asi bych trval na tom že každé zařízení (toho schopné) ji má mít správně přiřazenou a dokumentovanou.
-- by Scorpio ---

skudlik

No pro me treba tyhle klienti zas tak vypovidajici diagnostickou hodnotu nemaji (resp. maji jen diky tomu, ze fura lidi ma zakazanou odezvu na ping na kompu, tak aspon na klienta se necha pingnout).

Jinak co se tyce lidi co tomu moc nerozumi a moznosti dalkoveho nastaveni/preladeni .. tohle mi prijde spis nebezpecne nez uzitecne .. aneb univerzalni pripadne dokonce defaultni hesla do ovislinku....

DrJ3kyll

Abych se jako autor hrisne mysleeeenky vyjadril:
Lide, kteri byli za neodpovidajici PING popotahovani meli pocitac vzdy pripojeny k siti (ani ARP zaznam neni prukazny, pocitac se mohl zrovna odpojit) - takze jsem vzdy cekal na obousmerny tok dat, pak jsem jej prohlasil za zivy.

Lide si muzou vybrat: bud povolit PING na vsechny sva zarizeni, nebo se na poruchovem teledonu spokojit s odpovedi "Vase AP pingnu, nash'e'anou..).