Poraďte jakou anténu...

Založil tronda, Září 23, 2008, 11:57:46 DOPOLEDNE

« předchozí - další »

tronda

Zdravím všechny odborníky. Nedávno jsem se rozhodl že pomůžu příbuzným s wifi internetovou přípojkou. Nakoupily jsme všechno co nám poradil majitel sítě. A to Airlive 5460v2 a kněmu tuto anténu: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34444
Signál je ale hrozný, 5460 udává kolísavý signál v rozsahu cca. 25-30%; rychlost jejich internetu při stahování 150-200kB/s, nahrávání 100kB/s. Přitom poskytovatel udává ale daleko vyšší rychlost. Viditelnost na anténu poskytovatele je ok, vzdálenost asi tak 900m-1.1km. Podle mě by bylo dobré vyměnit anténu za nějakou větší. Hledal jsem a našel jsem anténu která je asi to největší co se  v ČR prodává, viz: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=34454
Chtěl bych poznamenat že se nejedná o síť Klfree. Ale síť v Jihlavě, Netbox.
Děkuji předem.

Hangman

s anténou, kterou používáš se nedivím - panelka není moc dobrá a zvlášť v Jihlavě (trávil jsem tam ted 9 měsíců), která je stejně jako Kladno docela dost zarušená. Anténu kterou sis našel, používám já a nemám na cca 1,3km žádný problém. Ovšem možná by ti stačila i 21dB parabola. Chtělo by to změřit signál a dle toho vybrat vhodnou anténu.
Neříkej, že to nejde, ale že to neumíš :-)

Hangman is immortal!!! 

tronda

#2
No v tom se opravdu nevyznám takže budu jen rád když by jsi mi něco konkrétního poradil, zkrátka něco co by mělo dobrý zisk a celkem solidní parametry. Síto, parabolu, nebo něco jiného?
Hledal jsem podle zisku a 24dbi a PW24 je nejvíc co jsem našel. Jen mě trochu děsí vyzařovací úhel (8°) to chce asi dost precizní nasměrování. Pak je tady ještě jedna, co má taky zisk jako PW24 ale vyzařovací úhel je 8°/10° s dosahem až 8km (http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1165) měla by být lepší a je levnější docela paradox, ne?


Hangman

Ten vyzařovací úhel je dobrej - neni takový rušení a kvalitní příjem. Jinak dosměrovat se dá jakýmkoliv NB s wifi kartou s výstupem pro ext. anténou.
Neříkej, že to nejde, ale že to neumíš :-)

Hangman is immortal!!! 

skudlik

Citace: tronda kdy Září 23, 2008, 11:57:46 DOPOLEDNE
Signál je ale hrozný, 5460 udává kolísavý signál v rozsahu cca. 25-30%; rychlost jejich internetu při stahování 150-200kB/s, nahrávání 100kB/s. Přitom poskytovatel udává ale daleko vyšší rychlost.

Na jake norme bezi to AP .. 802.11 b nebo g ?

Na B-cku chtet vetsi rychlosti neni zas az tak moc realne (pokud to kB znamena kByte nikolik kbit - docela zasadni rozdil). 1B = 8b .. tzn. rychlost 200kB/s = cca 1.6Mbit ..

tronda

#5
Na 5460 je filtr na 802.11 B.
Rychlost je opravdu měřená v kByte/s.
Ještě k té anténě, kterou z těch dvou? PW24 s 8° nebo tu druhou s 8°/10°? Nebo nějakou úplně jinou? Třeba parabolu s hrníčkovým ozařovačem?
Jak maximálně dlouhý může být koaxiální kabel? Četl jsem že co metr to útlum cca. 0,2db/m + konektory a pigtail 0,5db/m.

Hangman

S tou anténou - chtělo by to změřit. Jinak já mám dobré zkušenosti s PW24 - přímo tou samou, jinak jsou dle mého pohledu stejný - na rozdíl od parabolický je 2krát tak větší.

kabel se doporučuje co nejkratší od antény k AP a pak od AP UTP kabel do 100m.
Neříkej, že to nejde, ale že to neumíš :-)

Hangman is immortal!!! 

skudlik

Citace: tronda kdy Září 23, 2008, 10:37:19 ODPOLEDNE
Na 5460 je filtr na 802.11 B.
Rychlost je opravdu měřená v kByte/s.

V tom pripade ti asi antena pomuze maximalne do budoucna (vzdycky je to dobra investice - ruseni je svinstvo), ale neocekaval bych, ze se to nejak vyrazne projevi na rychlosti. Nevim co slibuje mistni poskytovatel, ale praxe je takova, ze 802.11B neda nikdy vic jak cca 650kB/s - v optimalnich nezarusenych podminkach, jednim smerem (je to half duplex). ..

ALE ...
- pri pripojeni vice klientu v zarusene oblasti toto maximum je uz trosku nekde jinde.. uspechem je dosahnout nejakych 400kB/s - ktere ale musis samozrejme diky tomu, ze se jedna o half-duplex nejak rozdelit mezi download a upload.. (cili pokud se to udela fixne, tak vychazi nejakych treba 250kB na down a 150kB na upload).
- no a pak se dostava ke slovu agregace .. vyse uvedene rychlosti jsou samozrejme technologicke omezeni AP jako takoveho. Pripojeni klienti se o tuto rychlost deli!!! No a jelikoz tezko bude mit poskytovatel na AP pripojenyho jen jednoho cloveka (to by se mu asi moc nevyplatilo, ze), tak vysledna rychlost se pak deli poctem v dane chvili stahujicich lidi.
- cili pokud nekdo na 2.4ce Bcku slibuje vic nez cca sdileny 2Mbit, tak je to v drtive vetsine pripadu jen lakadlo, kde se ohani vyrazy "AZ", "MAXIMALNE" ... a malymi pismeny nekde dobre maskovane udava (pokud vubec-vetsinou az soucasti obchodnich podminek) agregace 1:30 (cili o nabizenou rychlost se muze delit az 30 lidi)... normalni obchodni strategie, pouzivana u poskytovatelu ADSL uz dlouha leta.
- uff .. kdyz to shrnu - myslim, ze rychlosti co pises jsou na 2.4ce zcela normalni, .. a pokud poskytovatel slibuje vic, tak je to ciste marketing...

tronda

Na velikosti antény opravdu nezáleží, a vzhledem k tomu ze je to síto tak se nemusí nikdo bát toho že by to silný vítr sundal. Objednám PW24, slyšel jsem v posledních dnech na ni jen samou chválu. Ale jsou i tací co na parabolu nedají dopustit, jak jsem na nějakém foru četl že ,,do zadušeného města jen parabolu". Věc názoru, spousta lidí ještě dnes po kladně používá staré Andrew uni24 či Mmds síta.

Myslím si že rušení je tam až, až, v okolí  je asi 12sítí, nachytaných na notebooku. Ono i kdyby po té výměně byla rychlost třeba těch 250-300kB/s tak to za to podle mě stojí. Však v momentě kdy by zrovna nikdo nestahoval by ten jeden připojený mohl využívat celé pásmo jen pro sebe a v tom už vidím docela rozdíl.