rušení WIFI spoje na přístupový bod VKD

Založil riimodar, Únor 18, 2007, 10:59:49 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

riimodar

Prosím o radu místní odborníky na wifi spoje:

Naše připojení na VKD vykazuje poslední dobou ztrátovost 10% až 30% paketů a je tak prakticky nepoužitelné. Problém jsem popsal správci bodu VKD panu Svrčkovi, který sdílí naše podezření, že spoj je rušen jiným wifi spojem.

Stručný popis probému:

- používáme Ovislink WL-5460AP (firmware 5460APv2_e8), směrovou anténu se sítem, zisk 15 nebo 19 dB. Vizuálně vypadá anténa vpořádku, směřuje tam, kam má.

- spojeni mezi PC a Ovislinkem je bez problémů, ztrátovost 0%

- do kLfREE jsem se připojili v létě 2006, zpočátku spojení fungovalo dobře (1Mbit/s), problémy začaly na podzim a v tomto roce je spojení téměř nepoužitelné. Spojení se zlepšuje v době minimálního provozu, např, po půlnoci

- na stejném anténním stožáru je kromě naší antény ještě wifi anténa společnosti IS Data

- Ovislink zachytí signál celkem asi deseti bodů. Jeden z nich používá stejný kanál jako VKD (tj. 5). Zde je výpis:



Naše anténa je ta úplně dole:



A výhled na VKD - aspoň doufám, že je to VKD:





1) Víte někdo, kdo provozuje "AP ROZDĚLOV"? Když vylezu na půdu s notebookem, který má jen vestavěnou wifi anténu, je zde signál tak silný, že se můžu připojit. Je v možnostech Sdružení kLfREE změřit sílu signálu a zjistit, jestli není překročena norma?

2) Obecně: dá se nějak změřit, který signál ruší náš spoj?

3) Je možné snížit rychlost mého spoje z 11Mbit/s a pomohlo by to něčemu? Pokud na Ovislinu nastavim rychlost např. na 2Mbit/s, tak stejně wewimo ukazuje 11Mbit.

Děkuji za jakékoli rady a nápady. Níže připojuju moji korespondenci se správcem bodu VKD.

Citace
Od: R. Polivka <radek_p@email.cz>
Komu: Cvrcci <cvrcci@svrcek.cz>
Kopie: romanpali@email.cz
Předmět: Re: pripojeni do klfree - Sokolovska 2854
Datum: 16.2. 2007, 11:41 - před 3 dny

Pane Svrcku,

mame smerovou antenu se sitem, zisk 15 nebo 19 db. Presny typ bohuzel nezname. O vikendu se ji pokusim vyfotit, abyste posoudil, jestli je co zlepsovat.

Analyzoval jsem prenos souboru z VKD k nam pomoci etherealu. Jsou tam nejake ztracene pakety, maximalne tak 10%, coz by odpovidalo i ztratovosti pingu. Zpomaleni rychlosti kvuli samotnym opakovanym prenosum neni tak velke, problem je, ze pri prenosu cehokoli vetsiho se spojeni v urcitou chvili rozpadne uplne. Takze wgetem, ktery automaticky restartuje, nakonec stahnu cokoli, ale normalni browser je nepouzitelny.

Chci se zeptat na dve veci:

1) Nema Sdruzeni v majetku nejake merici zarizeni, kterym bychom mohli zjistit, kdo presne rusi?

(Pokud by to byly IS Data, mohli bychom s nimi vyjednavat z pozice toho, ze jsme tam byli driv. Pokud to je nejaka mala soukroma sit, mohli bychom se dohodnout na zmene kanalu.)

2) Muzu udelat nejake mereni pomoci notebooku s wifi kartou? Zadny konektor na externi antenu to nema. Pokud by melo smysl s timhle neco podnikat, doporucil byste mi nejaky SW, ktery by ukazoval aspon cislo kanalu, cislo karty a nejakou pribliznou silu signalu? Windows myslim ukazuji jenom dostupne site a nic vic - ale nejsem si jisty, nepouzivam to.

Dekuji
Radek Polivka
klfree clen 2647
ICQ 265250569
telefon 732513527

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Cvrcci <cvrcci@svrcek.cz>
> Předmět: Re: pripojeni do klfree - Sokolovska 2854
> Datum: 14.2.2007 20:11:18
> ----------------------------------------
> a jakou antenu mate? (typ a zisk)
> lepsim typem anteny by bylo mozne omezit ruseni ze stran, pokud by byla
> silne smerova, aby tedy chytala signal jen smerem od NODE VKD
>
> M. Svrcek
>
> R. Polivka napsal(a):
> > Pane Svrcku,
> >
> > obracim se na Vas s prosbou o pomoc pri reseni problemu s pripojenim do
> > klfree. Navazuji na nize pripojene maily pana Romana Pavelce, ktery ma
> > stejny problem.
> >
> > Kabely v dome jsou zrejme v poradku. Pri pingu o delce 1000 byte na AP
> > mam vzdy dobu odezvy <2ms a loss 0%. Viz vypis nize.
> >
> > Pri pingu 1000 byte na VKD je prumerna doba odpovedi 8ms, ale loss 10%
> > -40%. To uz bych povazoval za priznak problemu. Opet viz vypis nize.
> >
> > Pri stahovani souboru test.cgi z VKD je rychlost 100 kbit/s - 500 kbit/s
> > (wget). Cekal bych vice.
> >
> > Pri mereni na lupa.cz nebo dsl.cz jsem od zacatku unora nedostal vice
> > nez 200 kbit/s. Vetsinou ale pri mereni vyprsi timeout.
> >
> > Uroven signalu podle wevima je srovnatelna s ostatnimi (kolem 20/92).
> >
> > Podle "Wireless Site Survey" z naseho AP je v dosahu nekdo na kanale 5.
> > Signal ma slabsi nez VKD. Bohuzel nevim, jestli vysilal i drive, kdyz
> > byla nase pripojeni v poradku. Mate nejaky napad, jak by se dalo
> > zjistit, o koho se jedna? Vypis vysilacu viz nize.
> >
> > Jeste koncem roku 2006 jsem bezne stahoval z Internetu kolem 1Mbit/s.
> > Nekdy od pulky prosince je rychlost velmi mala a spojeni nestabilni, pod
> > hranici prakticke pouzitelnosti. Zjm. neni mozne stahout souvisle
> > jakykoli vetsi soubor, protoze spojeni se vzdy rozpadne.
> >
> > Mame AP WL-5460AP, presny typ anteny neznam (sito).
> >
> > Poradte prosim, jak mame pokracovat.
> >
> > Dekuji
> > Radek Polivka
> > klfree c. 2647
> > ICQ 265250569 (s ohledem na stav pripojeni casto nefunguje)
> > telefon 732513527
> >
> > PING NA AP:
> >
> > root@RP:/tmp# date; ping -s 1000 -c 10 10.102.34.86
> > Tue Feb 13 21:48:20 CET 2007
> > PING 10.102.34.86 (10.102.34.86) 1000(1028) bytes of data.
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=1 ttl=255 time=4.47 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=2 ttl=255 time=1.85 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=3 ttl=255 time=1.94 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=4 ttl=255 time=1.94 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=5 ttl=255 time=1.84 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=6 ttl=255 time=1.91 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=7 ttl=255 time=1.90 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=8 ttl=255 time=1.81 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=9 ttl=255 time=1.83 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.86: icmp_seq=10 ttl=255 time=1.92 ms
> >
> > --- 10.102.34.86 ping statistics ---
> > 10 packets transmitted, 10 received, 0% packet loss, time 9006ms
> > rtt min/avg/max/mdev = 1.813/2.146/4.476/0.778 ms
> >
> > PING NA VKD:
> >
> > root@RP:/tmp# date; ping -s 1000 -c 10 10.102.34.1
> > Tue Feb 13 21:48:36 CET 2007
> > PING 10.102.34.1 (10.102.34.1) 1000(1028) bytes of data.
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=1 ttl=64 time=6.80 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=2 ttl=64 time=7.54 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=3 ttl=64 time=6.55 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=4 ttl=64 time=6.67 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=5 ttl=64 time=6.88 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=6 ttl=64 time=7.26 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=7 ttl=64 time=6.45 ms
> > 1008 bytes from 10.102.34.1: icmp_seq=10 ttl=64 time=6.56 ms
> >
> > --- 10.102.34.1 ping statistics ---
> > 10 packets transmitted, 8 received, 20% packet loss, time 9000ms
> > rtt min/avg/max/mdev = 6.450/6.842/7.542/0.362 ms
> >
> > WIRELESS SITE SURVEY z WL-5460AP:
> >
> > SSID BSSID Channel Type
> > Encrypt Signal
> > AP-ROZDELOV 00:0b:6b:2a:c9:0e 3 (B) AP
> > no 56
> > forest 00:11:d8:13:c9:d0 1 (B+G) AP
> > yes 33
> > kLfREE-VKD 00:60:b3:65:1c:ed 5 (B) AP
> > no 32
> > kLfREE-vezak-sever 00:60:b3:6b:d3:11 10 (B) AP
> > no 30
> > kLfREE-VKD.east 00:60:b3:65:68:10 9 (B) AP
> > no 23
> > default 00:60:b3:8d:26:0e 6 (B) AP
> > no 21
> > kLfREE-kosmik 00:60:b3:65:1a:9f 9 (B) AP
> > no 20
> > Bluetone_Kladno_Rozdelov 00:11:95:76:0c:80 11 (B+G) AP
> > no 20
> > marus 00:0e:2e:64:7c:45 7 (B+G) AP
> > no 18
> > OS-Network 00:12:17:d4:c4:c4 5 (B) AP
> > yes 15
> > sysdatacom1041 00:0c:42:0c:8d:c1 4 (B) AP
> > no 15
> >


scorpio

#1
To "AP Rozdelov" ma opravdu nejaky hodne silny signal. Taky je ale mozne ze je to neco primo v dome nebo tesne vedle ... kdo vi.
Spravce by se mohl podivat na SCAN ze samotneho VKD, tim by se melo dat poznat zda i VKD dany vysilac vidi - a zda tak silne.

Nejsem velky odbornik, mam jenom vlastni zkusenosti z provozu OVISe v zarusenym prostredi.

Ruseni pojitkem "OS-Network(5)" je mozne a i pravdepodobne - zvlast pokud by bylo v tesne blizkosti.
Bohuzel ruseni muze byt nejen od pojitka na stejnem kanalu, ale od kterehokoli B pojitka +/- 1 kanal ... napr ten "default(6)" ... to ma nekdo nenakonfigurovany domaci wifi
Neprijemne jsou tam ty B+G body, ktere jsou pri G typu provozu schopne taky zarusit az +/- 3 kanaly ... napr ten "marus(7)" ... ten podle me pri G provozu taky muze rusit

Navrhnul bych zkusit se domluvit se spravcem a zkusit treba (po zmene IP) VKD-East - hlavne pro porovnani jak se to bude chovat.
Mozna (nevim, nestudoval jsem) bude na VKD-East nutne otocit polarizaci anteny - a to je to co by bylo moudre proverit i ted zda => je polarizace spravne.

Osobne jsem prave mel podobne problemy, mimo spicku vse OK, ve spicce paket loss az 40%. Dlouhe zkoumani, dohady ...
Ve finale spatna polarizace anteny - problem se vyresil spravnou polarizaci - zarotoval jsem celou antenou kolem osy o 90° - mel jsem parabolu.
U sita je jeste navic moznost ze je nespravne polarizace sito x zaric. Ale to necham na nekom kdo tomu rozumi aby rekl ano/ne.

PS: jinak gratuluju, posledni dobou je toto jeden z nejlepe popsanych problemu co se tu objevil.
-- by Scorpio ---

tom712

Citace: scorpio kdy Únor 19, 2007, 07:22:15 DOPOLEDNE
Osobne jsem prave mel podobne problemy, mimo spicku vse OK, ve spicce paket loss az 40%. Dlouhe zkoumani, dohady ...
Ve finale spatna polarizace anteny - problem se vyresil spravnou polarizaci - zarotoval jsem celou antenou kolem osy o 90° - mel jsem parabolu.
U sita je jeste navic moznost ze je nespravne polarizace sito x zaric. Ale to necham na nekom kdo tomu rozumi aby rekl ano/ne.
Sito je sestavene dobre. Polarizace je Vertikal - coz odpovida tomu co je u VKD napsane ve twiki.

belgarat

AP-neco je klasicky ESSID co pouzivaji IS-Data. Problemy s rusenim (neobtezuji se prilis vyhledavat volne frekvence) z jejich strany byly uz na hodne mistech.

skudlik

Ruseni i na 802.11b je klidne i pres 2 kanaly. Dle normy by pro zcela bezkolizni vysilani mely byt vysilace na kanalech 1,7,13 - tedy 6 !!! kanalu od sebe. (3 kanaly presah od kazdeho vysilace). Nejen pro 802.11g, ale projevuje se i na 802.11b pri vysilani na 5.5Mbit/s a 11Mbit/s.

Spis je otazkou jak dlouho k ruseni dochazi (riimodar pise od podzima) a jak dlouho chytame treba ty ISdata (bude vedet nas sken eteru na AP).

Preventivne bych jeste mozna zkusil vymenit kabel/pigtail od anteny .. tak 90% problemu byva v tomhle - ukrouceny spoj uvnitr konektoru a podobne. Kabel by mohlo jit si zapujcit ve skladu klfree, takze tohle vyzkouseni by nemelo nic stat. Jen aby sme nehledali rusice a chyba nebyla nekde jinde....

riimodar

#5
Děkuju všem za rady.

Abych nějak postoupil dál, chci si od Sdružení zapůjčit anténu a kabely - jednak zjistit, jestli chyba není v mojí anténě nebo ve svodu, jednak proměřit další místa v domě. Požádal jsem o tu zápůjčku správce bodu VKD, viz mail níže, ale budu rád, pokud mi může v tomto bodě poradit i někdo z vás - zejména jde o to, koho mám přesně o tu zápůjčku požádat.

Další otázka - jaké jsou normy na vyzářený výkon v pásmu 2,4 GHz? Kolik na klientské anténě a kolik na vzdáleném přístupovém bodě? Prostě bych uvítal nějakou nalejvárnu ohledně problematiky vysílacího výkonu - až budu s IS DATA jednat, abych byl v obraze. Přestože nemám nejlepší anténu, jsem od VKD cca 250m, kdežto jejich přístupový bod bude nejméně 700m (odhaduju někde u Billy), takže si nedokážu vysvětlit ten rozdíl v signálu... Děkuju za informace.

Citace
Dobry den,

zkousel jsem to kratce pote, co jste mi napsal, cca v 22:00, paket loss byl 10% - 20%. 10MB soubor z 10.102.0.252 trval asi 8 minut, tj. cca 20 kB/s. Rychlost kolisa, chvili to jede velmi svizne, pak se to zastavi na minutu atd...

Nase antena je od anteny IS Data vzdalena na vysku asi 2m. Oni jsou uplne na spici antenniho stozaru, my jsme asi 1m nad hrebenem strechy, mezi nami 2m.

Hromosvod v ceste neni. Nevim, ktera antena je Tmobile a ktera kLfREE - vidim 3 stozary, nic se neprekryva.
(viz http://www.kapela-listek.cz/_store/img/strecha/vkd-detail.jpg).

Mohlo by mi Sdruzeni zapujcit tyto 3 veci?
1) jakoukoli smerovou antenu
2) kabel antena - Ovislink
3) jakykoli ethernetovy kabel Ovislink-PC?

Zkusil bych pripojeni se zapujcenou antenou - abych vyloucil chybu v antene. Problem je, ze tu stavajici nedokazu sundat - od vikyre ke stozaru je to asi 2m po sikme strese a bez poradneho jisteni to nebudu riskovat. Ale kdyz antenu podrzim v ruce na tom miste, ze ktereho jsem fotografoval (na zebriku z vikyre), tak to bude podobna pozice jakou ma antena na stozaru a bude mozne nejake porovnani. Taky bych zkusil pripojeni z dalsich mist v dome.

Napiste mi prosim, jestli je mozna ta zapujcka a jak mam postupovat. Pokud by mohl provest mereni nekdo se Sdruzeni, uvitam to, ale nez bude mit nekdo cas, zkusil bych to sam.

A jeste jedna vec: muzete mi prosim docasne pridelit nejakou adresu v rozsahu VKD-east? Zkusil bych se pripojit tam - jenom jako experiment.

Dekuji za odpoved,

Radek Polivka
klfree clen 2647
ICQ 265250569
telefon 732513527

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Cvrcci <cvrcci@svrcek.cz>
> Předmět: Re: Fwd: Re: pripojeni do klfree - Sokolovska 2854
> Datum: 19.2.2007 21:15:47
> ----------------------------------------
> Dobry den,
> tak k tem fotkam
> antena nejspis je asi 14dB sito - tedy zlepsit by se dala za 24dB plnou
> parabulu
> vyhled na vkd - zde by mohl byt problem s temi antenami od T-mobile,
> ktere jsou castecne v ceste (a nevim jak je to s tim hromosvodem u vas
> na dome, ktery se na fotkach take objevoval)
> pokud mate nejsilnejsi signal od AP Rozdelov, tak je pravdepodobne, ze
> to je tedy to AP u vas na strese od IS Data, podle anteny by sice melo
> mit obracenou polarizaci nez klfree-vkd, ale pokud mate antenu tesne u
> nej, tak pak vzajemne ruseni je mozne i pri rozdilne polarizaci a pokud
> jste par metru od vysilace, tak signal silny bude a normu nemusi prekracovat
> co se tyce mereni, tak nejake moznosti by byly, a pripadne overit, jak
> silne jsou ty "rusici" vysilace a jestli by zmena anteny nejakym
> zpusobem nepomohla, coz bych musel domluvit s kolegy a nejlepe mit
> zapujcenou i nejakou lepsi antenu na vyzkouseni, jak se to s ni zmeni
>
> a jeste jedna vec, v tomto okamziku se ruseni u vas neprojevuje (mozna
> je to jen tim, ze k vam netece moc dat) tak zkuste, jakou rychlosti
> stahujete testovaci soubor z NODE na strance http://10.102.0.252/
> pokud neni NODE prilis vytizen jinymi cleny a ruseni vas prilis
> neomezuje, tak byste mel soubor stahovat rychlosti pres 200kB/s
>
> M. Svrcek

scorpio

Citace: riimodar kdy Únor 19, 2007, 10:34:30 ODPOLEDNE
... Požádal jsem o tu zápůjčku správce bodu VKD, viz mail níže, ale budu rád, pokud mi poradí i někdo jiný - zejména jde o to, koho mám přesně o tu zápůjčku požádat ...

Nejlepe asi skladnika ... ma prehled co je k dispozici ...
Kontakt ... PM.
-- by Scorpio ---

belgarat

https://twiki.klfree.net/twiki/bin/view/SpravaSite/NastaveniVykonuXi626

Pokud dokazes zmerit uroven signalu v dBm, mas vyhrano: spocitas utlum radiove trasy (vzorecek viz vyse) ktera zavisi jen na vzdalenosti, odectes zisk tve prijimaci soustavy (zisk anteny minus utlum kabelu a konektoru). Kdyz namerena uroven + utlum bude > 10 dBm, tak jsou to prasata a pali pres miru.

Pokud ano, tak jim jeste pripomen ze dB ma logaritmickou skalu :))

riimodar

Správce bodu VKD mi přidělil na vyzkoušení IP adresy ze sítě VKD.east. Jak se píše v mailu níže, tato síť má jako vysílací anténu síto 24dB, které s mojí klientskou anténou svírá úhel skoro 90 stupňů. Přesto jsem se na ni připojil a spojení bylo plus mínus stejne (ne)kvalitní, jako na původní anténu. Tj. ping rychlý (10ms), ale paket loss 10-20%.

Tato anténa vysílá v kanálu 9 (ta původní vysílá na 5). Moje WL_5460AP udává pro VKD i VKD.east přibližně stejnou úroveň signálu.
Zatím z toho dělám předběžný závěr, že něco není vpořádku s mojí anténou - přijímá nějak podezřele všesměrově.

To be continued...

Citace
Dobry den,
tak jsem vam na zkousku pridal ip adresy 10.102.52.158 a 10.102.52.159
maska 255.255.255.128 vychozi brana 10.102.52.129 na vkd-east,
polarizace je stejna, ale vzhledem k tomu, ze tam je jako vysilaci
antena 24dB sito smerovane na ostrovec, tak nevim, jak to pod uhlem
skoro 90 stupnu bude fungovat, kdyz to sito ma mit vyzarovaci uhel 3 stupne

skudlik

No jediny zaver co jsem po nejakych trech letech udelal, ze je to alchymie. Hledat nejake zavislosti moc dobre nejde.

1) ovislink ukazuje uroven signalu jako hodne orientacni cislo - tady to jde brat tak nejak na urovni najde/nenajde .. ty cisla co jsou u toho nejsou priliz duveryhodne. Co jde pouzit trosku lip je signal co ukazuje VKD .. ale taky vzdy to neni jen o namerenem signalu - ten muze byt dobry a bezet to vubec taky nemusi.

2) to ze pripojeni funguje na antenu smerujici uplne jinam neni zas tak neobvykle. Hlavni ulohu v tomhle maji odrazy signalu pripadne nejake bocni laloky v charakteristice anteny.. AP Svetluska ted taky jela 14 dni nouzove pres antenu na Dubi (uhel podobne kolem 90 stupnu) - signal relativne dobry, ping bezproblemu, prenosova rychlost tak na polovine toho co by bylo pri optimalnim spoji.

3) bud to bezi dobre - a neni co resit. Nebo to nebezi - pak prvni co bych zkusil menit je ten kabel. S antenou nebyvaji zas tak problemy (i kdyz opet ted v pripade svetlusky byl problem zpusoben nejspis zatekanim do anteny - vypadek nastaval vzdy pri kombinaci vitr + dest, protoze antena je schovana pod striskou a bez silneho vetru je proti desti chranena - kazdopadne na vine je antena, protoze by ji dest nemel vubec vadit) ........

4) .. kdyz to neni kabelem, tak dal vyrazovaci metodou - antena, HW AP - no a kdyz ani tohle nezabere, tak zacit hledat problem v ruseni ... vzhledem k tomu, kolik je na VKD pripojeny lidi to nemusi byt primo ani zadny cizi subjekt - chyba muze byt i nedostatecnym signalem ve vecernich hodinach, kdy pokud vysila hodne dalsich klientu, tak lidi se slabsim signalem mivaji prave podobne problemy s PL...


riimodar

#10
Půjčil jsem si od Sdružení parabolu 19dB a nový pigtail:



Sken výrazně změnil:



Kvalita příjmu z VKD se tím ale spíš zhoršila, zcela jistě se nezlepšila. Ve světlých chvilkách byl paket loss 10%, stahování souboru z VKD 30kB/s, v horších chvilkách paket loss 60-90% a soubor jsem nestáhnul vůbec. Takže jsem se vrátil ke svému sítu 14 dB. Zjevně můj problém není anténou ani pigtailem. Se sítem dostanu podobný sken jako jsem už zveřejnil výše:



Viditelnost bodu VKD - tentokrát fotografováno přímo od anténního stožáru:



Je jasné, že stožár společné antény na VKD je z mého pohledu proklatě blízko stožáru T-mobile. Nedokážu na té mazanici přesně určit, co je anténa kLfREE, ale počítám, že je to někde u těch talířů. Technicky lepší fotku udělat nedokážu.

Do jaké míry může škodit tenhle zákryt?

Předpokládám, že přístup na Věžák asi nedostanu a Kryton nejspíš nevidím, protože je v cestě vysoký panelák. A hlavně - nedělám si iluze, že v jiném směru bude rušení menší. Potřeboval bych exaktně změřit úroveň signálu IS DATA, abych měl nějaká čísla pro případné vyjednávání.

Poraďte prosím, koho nejlépe o požádat o změření úrovně signálu IS DATA? Snad bych to zvládnul sám, kdyby mi někdo dal krátkou nalejvárnu a půjčil měřící zařízení - počítám notebook s nějakou "kalibrovanou" anténou ?

Ještě by byla možnost přemístit anténu ze střechy do šítu domu (ale to bude vyžadovat nějaké "stavební úpravy"). V tom případě by bylo potřeba prodloužit na půdě ethernetové kabely.

Jaký je limit délky kabelu (PC <-> AP) a jaké máte zkušenosti se spojkami? (mnohem méně práce bude kabel nastavit, než tahat nový delší...)

Děkuji předem za odpovědi na moje tučné skloněné otázky.


BlackSUN

Zajímavá praxe - vypínat cizí zařízení pro vlastní měření bez jejich vědomí.. to se v klfree dělá běžně?

riimodar

#12
Ne, ještě jsem nic takového neudělal. Je to nouzové řešení po vyzkoušení všech ostatních metod, které jsem výše popsal. Ale když jsme u toho, myslím, že vypnout někoho dopoledne na 1 minutu je akceptovatelné s ohledem na pozadí celého problému, které je následující: já jsem jako první vysílal na kanálu 5 a potom přišli IS DATA a dali si anténu na stejný stožár na kanál 3. Podle zákona o telekomunikacích mám v takovém případě v otevřeném pásmu přednost já.

tom712

Předem bych rád řekl, že skeny z APčka můžeš vkládat i textově ;-)
A taky bys to mněl skenovat přes netstumblera a kartu - nic lepšího ti sdružení nepůčí - měřící kartu ano.

Citace: riimodar kdy Únor 23, 2007, 05:59:30 ODPOLEDNE
Takže jsem se vrátil ke svému sítu 14 dB. Zjevně můj problém není anténou ani pigtailem.

Vyměnit plnou parabolu za sito? No ja bych si tam radeji nechal tu parabolu, dekuji pekne :-)

Citace: riimodar kdy Únor 23, 2007, 05:59:30 ODPOLEDNE
Je jasné, že stožár společné antény na VKD je z mého pohledu proklatě blízko stožáru T-mobile. Nedokážu na té mazanici přesně určit, co je anténa kLfREE, ale počítám, že je to někde u těch talířů.
Vsesmer na te fotce ani nevidis, je zakryty tim Tmobilem. VKD.east chytas zadni lalok, nebo nejaky odraz.

Do jaké míry může škodit tenhle zákryt?

To ja nevim. Treba to vi Bleksan :-)
Ale skoro bych rekl ze na VKD jedes dost i pres odrazeny signal, proto to zhorseni kdyz si tam dal parabolu misto sita.

Citace: riimodar kdy Únor 23, 2007, 05:59:30 ODPOLEDNEPotřeboval bych exaktně změřit úroveň signálu IS DATA, abych měl nějaká čísla pro případné vyjednávání.

Poraďte prosím, koho nejlépe o požádat o změření úrovně signálu IS DATA? Snad bych to zvládnul sám, kdyby mi někdo dal krátkou nalejvárnu a půjčil měřící zařízení - počítám notebook s nějakou "kalibrovanou" anténou ?
Nesvítí náhodou IS data nad tou tvou anténkou?

Jinak jak jsem ti psal i v mailu a jak se pise v tredu o netstumbleru, merici karta. Nalejvarnu ti udelam jak dlouho budes chtit, zkus se se mnou domluvit.

Jaký je limit délky kabelu (PC <-> AP) a jaké máte zkušenosti se spojkami?

100 metrů. Spojka by neměla nijak vadit pokud bude kvalitní.

BlackSUN

Citace: riimodar kdy Únor 23, 2007, 07:04:47 ODPOLEDNEjá jsem jako první vysílal na kanálu 5

Tak jestli vysíláš a ještě chceš i přijímat.. nevim nevim jak to pujde.. rozumíme si ;-)

Citace: tom712 kdy Únor 24, 2007, 12:54:04 DOPOLEDNE100 metrů. Spojka by neměla nijak vadit pokud bude kvalitní.

Může to být i víc, záleží na koncových zařízeních a na použitém kabelu.