node Hostoun - děje se něco ? (II) [SOLVED]

Založil VSJ, Listopad 24, 2007, 08:20:49 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

VSJ

Poslední dobou, cca posledních 14 dnů mám občas problémy s rychlostí připojení a tak jsem začal (od sebe) zjišťovat, v čem může být problém. Třeba teď večer je to úplně tristní, a to nejen ven na internet, ale i v rámci KlFree (třeba wewimo nebo stránky sdružení)...

Mezi PC a AP zdá se vše OK. Ale zato mezi mým AP a AP kLfREE-Hostoun (wlan0) je to krajně podezřelé.

V seznamu dostupných sítí vidím tato AP:
- kLfREE-Hostoun      (na to jsem připojen)
- kLfREE-Hostoun.east
- hostoun.din.cz

Když dám čas od času refresh, tak jednou za nějaký čas kLfREE-Hostoun zmizí (není vidět, "nesvítí", jakoby nevysílalo), ale po dalším ihned následujícím refresh se zase objeví. To samé se děje i s kLfREE-Hostoun.east. Někdy (ale málokdy) není ve stejný čas vidět ani kLfREE-Hostoun ani kLfREE-Hostoun.east. Ten výpadek je sice krátkodobý, ale doba spojení mezi mým AP a přípojným bodem je tak omezená. Třeba včera to bylo kolem 5, 10 nebo i 15 minut, ale teď večer je chvílemi doba spojení extrémně krátká - třeba jen kolem 100 sekund. Pak spojení vypadne a hned zase naskočí. Po dobu spojení je packetloss přijatelný (mezi 0,5% až 1 %).

Myslel jsem, jestli se mi nehýbe ve větru anténa, ale po kontrole se na mé straně jeví vše OK. Mimoto - kokurenční AP hostoun.din.cz vidím stabilně (nikdy nezmizí !).

(1) Nevíte, čím by to mohlo být ? Kdyby "mizelo" i to hostoun.din.cz, tak bych si myslel, že hloupne moje AP, ale takhle...
(2) Co ostatní připojení na wlan0 kLfREE-Hostoun - šlape vám to bez problémů ?
(3) "Svým" adminům jsem napsal email, ale pokud by náhodou některý jiný admin měl chvilku čas - lze bez problémů pingat na mé AP (10.102.156.210) a nebo na kLfREE-Hostoun směrem z KlFree ?

Díky, Jirka

PS: mimochodem, tento příspěvek jsem odeslal až na třetí pokus...

VSJ

#1
Tak mezi napsáním předchozího příspěvku a títmo příspěvkem se spojení udrželo přes 70 minut a přerušilo se až teď před chvílí. Síla signálu, měřeno na mém AP, kolísala docela rapidně (od 25% do 75%, jestli se tomu dá věřit). Ale i během té doby byla rychlost malá a "stabilita" mizivá - měřeno přes web GTS:

Download: 97,60 kbit/s (12,20 kB/s)
Upload: 51,90 kbit/s (6,49 kB/s)
Stabilita:   5.2 %  (?!)
(kompletní výsledek zde)

Další pokus neprošel, třetí pokus vypadá o něco lépe:
Download: 582,48 kbit/s (72,81 kB/s)
Upload:     178,78 kbit/s (22,35 kB/s)
Stabilita:   25.2 %
(kompletní výsledek zde)

(a další, zase pomalejší, je zde)

I tak mi to přijde pomalé a občas při brouzdání nastane tohle: Vypršel čas spojení ... Při pokusu kontaktovat server XYZ vypršel časový limit.

tom712

#2
Seřiď si hodinky a až výpadek nastane tak si zapiš přesnej čas.
Nech puštěnej ping ať vidíš kdy ti přestaly procházet pakety - nebo nepřestaly.

Já sem teď seřídil hodiny routeru, takže se potom můžeme podívat do logu co přesně se stalo když si mněl problémy ;-)

PS: Ping na tvoje AP ukazuje spoustu duplicitních paketů. Nechytáš nějaký odraz? Nemáš AP nějak špatně nastavené? Nemáš v konektoru vodu?

--- 10.102.156.210 ping statistics ---
1000 packets transmitted, 848 received, +46 duplicates, 15% packet loss, time 11026ms
rtt min/avg/max/mdev = 2.693/89.892/626.856/134.230 ms, pipe 55

VSJ

Ahoj, díky za reakci. Takže:

- ad odraz: myslím že ne, dříve to fungovalo OK, s nastavením antény jsem nehýbal.
- ad nastavení AP: také zdá se vše OK.
- ad konektory: vizuální kontrola OK.

Seřídil jsem si hodiny v počítači podle teletextu ČT1.

Moje AP hlásí, že k poslednímu přerušení a obnovení spojení s kLfREE-Hostoun došlo dnes v 10h:37m:05s  (9:37:05 UTC). Od té doby (tj. něco více než 2 hodiny) je kLfREE-Hostoun stále ve spojení.
Vadných paketů od té doby bylo 0,59% (což je OK, ne ?).

Když dám scan dostupných sítí, tak:
- hostoun.din.cz
-- vidím stále, vysílá na 6 kanále --> to by mohlo způsobovat nějaké "rušení" s kLfREE-Hostoun na 7 kanále, ale proč až poslední dobou ?
- kLfREE-Hostoun
-- včera mizelo, dnes naposledy zmizelo v 10h:37m:05s (viz výše)
- kLfREE-Hostoun.east
-- mizí a hned nato se objevuje stále, například:
12:48:05 svítí
12:48:40 nesvítí
12:48:55 nesvítí
12:49:00 svítí
12:49:20 nesvítí
12:49:35 svítí
12:50:05 nesvítí
12:50:20 nesvítí
12:50:35 nesvítí
...atd.

Ping na kLfREE-Hostoun (IP 10.102.156.129) jsem spustil (VPing, každou sekundu od 12:52:10, 1000x), protokol je tady.

tom712

Citace: VSJ kdy Listopad 25, 2007, 01:41:01 ODPOLEDNE
Moje AP hlásí, že k poslednímu přerušení a obnovení spojení s kLfREE-Hostoun došlo dnes v 10h:37m:05s  (9:37:05 UTC). Od té doby (tj. něco více než 2 hodiny) je kLfREE-Hostoun stále ve spojení.
V tuhle dobu skutečně někdo nebo něco restartovalo karty na rotueru hostoun1
Nov 25 10:37:00 hostoun1 kernel: wifi0: Deauthenticate all stations
Potom se ale všichni normálně asocijujou.
Konkrétně tvoje zařízení o 5sekund potom.
Nov 25 10:37:05 hostoun1 kernel: wifi0: 00:12:0e:48:90:07 auth_cb - alg=0 trans#=2 status=0 - STA authenticated
Nov 25 10:37:05 hostoun1 kernel: wifi0: assoc from 00:12:0e:48:90:07 with extra data (9 bytes) [<dd><07><00><e0><4c><01><02><05><00>]
Nov 25 10:37:05 hostoun1 kernel: wifi0: 00:12:0e:48:90:07 assoc_cb - STA associated


Takovéto shození a nahození karty se v praxi projeví tím že se ti zakucká internetové rádio nebo tě to možná kopne z onlajnové hry.
Tenhle "výpadek" trvá 5s, myslím že na WiFi nic neobvyklého.

Já bych to doporučil půjčit si ze skladu na test nové APčko.
Anténu a kabely fakt pořádně zkontrolovat na přítomnost vody a pořádně zaizolovat. Až si půjdeš půjčit APčko tak si k tomu vezmi metr vulkanizační pásky ;-) - teď se udělalo hezky, takže nám na střeše nezmrzneš :-D

Uvidíme jestli se do logů koukal ještě někdo jiný než já a co z nih vyčetl.

VSJ

#5
Moc díky za reakci a pomoc.

Od těch 10h:37m:05s  (9:37:05 UTC), kdy i podle tebe někdo nebo něco kLfREE-Hostoun restartovalo, je moje APčko s kLfREE-Hostoun stále ve spojení. Zato kLfREE-Hostoun.east stále bliká a pokud chvíli svítí, tak mu skáče síla signálu (měřeno z mého pohledu, tj. z mého APčka).

Nemohl by ses ještě prosím podívat do logu kLfREE-Hostoun.east, jestli se něco neděje tam ? My jsem byli původně připojeni tam, ale kLfREE-Hostoun.east mělo problémy (bouřky a voda a nevím, co ještě na konci května a pak znovu v září, takže od té doby jedeme "nouzově" na kLfREE-Hostoun - viz tady na fóru). Já bych se úplně nejradši vrátil zpět na kLfREE-Hostoun.east, protože je od houston.din.cz vzdáleno 2 kanály, ale když bliká, tak je asi zatím pasé...)

VSJ

#6
Tak se mi ozval i "můj" admin kLfREE-Hostoun / kLfREE-Hostoun.east: kLfREE-Hostoun.east je pasé (neslouží jako vysílač), tak ať si bliká a už mě nezajímá.

Spojení s kLfREE-Hostoun od dnešní ranní "Deauthenticate" už jede normálně.

Zajímalo by mne ale, jestli se včera kLfREE-Hostoun také restartoval jako dnes ráno, tj. podle logu. Pokud ano, tak problém nebyl/není na mé straně. Pokud ne, tak budu muset znovu hledat u sebe. Šlo by se podívat do logu kLfREE-Hostoun na "Deauthenticate" během včerejška ? Nebo stačí jen přeposlat, já už se v tom pohrabu sám? Díky.

tom712

Můžu ti poslat všechny logy pokud chceš (napiš PM). Sou fakt moc pjekný, počteníčko na večer.

Ostatní si řeš se správcem, nejlépe se sám správcem staň.

VSJ

Tak jen potvrzuji, že od dnešního dopoledního resetu spojení už ani jednou nevypadlo a vše jede ve starých kolejích.

Tomáši, děkuji ještě jednou moc a moc za ochotu, zájem i pomoc !!!