Jak se připojit do KLFREE

Založil Fenix, Říjen 19, 2004, 09:30:12 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

Fenix

Jak se stát členem a využívat výhod bezdrátového internetu od                       KLFREE.net


Tento článek je mým dílem !

Pokud se chci stát členem KLFREE.net tak bych si měl:

1.   Zjistit nějaké informace o KLFREE.net- reference a dále jak wi-fi vlastně funguje.
2.   Pročíst si stanovy a řády, které jsou umístěny na webu klfree www.klfree.net a rozhodnout zda jsem schopen a ochoten platit měsíční příspěvky ( nyní 350,- a jednorázově 2000,- jako vstupní příspěvek).
3.   Zeptat se, zda už někdo v mém okolí nemá bezdrátový internet od KLFREE.net.
4.   Pokud ano, tak zda by bylo možné od něj natáhnout kabel ke sdílení internetu, pokud ne, tak zjistit nejbližší NODE ( přístupový bod ) na mapě (https://gomen.klfree.net/gallery/view_photo.php?set_albumName=aktpokryti&id=map9_47)  a zeptat se kdo je správce tohoto NODE ( většinou je to ten co tam bydlí tedy v pokud je NODE umístěno na rodinném domku. Pokud je NODE umístěno na nějakém věžáku tak jít na http://www.klfree.net/showpage.php?name=kontaktnode kde jsou vypsáni všichni správci node a kontakty na ně.
5.   Poslat příslušnému správci SMS, či mail ( v nouzi zavolat)  a domluvit se s ním že se chci připojit.
6.   Se správce se pak domluvíte telefonicky či jinak ( e-mail, ICQ apod. ), kdo u vás změří signál a popřípadě poradí kde nakoupit hardware. Důležité je zkontrolovat zda je přímá viditelnost na dané NODE, na které se chci připojit.
7.   Jako Hardware se použije: AP ( externí síťová wi-fi karta pro příjem signálu ze vzduchu pomocí antény). Anténa na 2,4 GHz poradíme jakou vybrat a to značek Andrew a Pacific Wireless (síta), případně Zach (YaGi) (http://www.anteny-zach.cz/fungl/index.php) . Dále kabely od AP k anténě a od AP do PC.  A pak pokud nemáte klasickou síťovou kartu v PC tak ještě tu cca za 300,- . Lze také koupit přímo wi-fi kartu do PC ale u tohoto provedení nesmí být svod od antény k PC delší jak 10 metrů
8.   Vše toto se dá koupit buď v AIT Solution ( www.aitsolution.cz ) nebo v Irixu ( www.irix.cz ), kde lze nalézt i aktuální ceníky. AP stojí něco kolem 2000,- a wi-fi karta do PC se dá pořídit už od 1000 od ASUSu. Kabely se dají koupit v prodejně GES. Je to ona vilka na rohu autobusového nádraží Kladno.
9.   Instalaci hardware buď provádí onen žadatel sám nebo mu může v některých případech pomoct správce, či jiný člověk z KLFREE.net, ale ne zadarmo. ( Jak kdo ! )
10.   Pak stačí vyřídit jen papíry ( přihláška apod. ).              Toto vyřizuje Vít Hauptman ( Vilík1 ) na tel: 776 238 360 či na hospodar@klfree.net a domluvit se sním jak to bude s přihláškou ( kdy a kde si jí vyzvednout a podepsat. A na základě tohoto mu bude přidělen potřebný počet IP.
11.   Pokud si nevíte s něčím rady možná to bude popsáno na FAQ- (http://www.klfree.net/search.php?rstext=all-phpRS-all&rstema=11 )
12.   Žadatel a ostatní členové se musí zúčastňovat informačních schůzek Kde se dozvíte výše uvedené a i další informace !!

Stručný popis jak to funguje je na adrese: http://www.klfree.net/view.php?cisloclanku=2004052901  a je zde i další návod jak se připojit.

Přejeme mnoho úspěchů a méně překážek KLFREE.net




Pokud síť nejede tak jak má ( I to se někdy může stát) jak to přezkoušet než někam budu volat

Následující článek pochází z NODE MAKO a tudíž to není mým dílem ale patří to sem poněvadž jsem ho nenašel na všech NODE a členové by si jej měli vytisknout.

Nechci vás od přečtení odrazovat odbornými termíny, proto se budu snažit vyhýbat se jim, jak to jen půjde. Mějte tento návod nastudovaný (a vytištěný po ruce).
Síť se skládá z mnoha "propojovacích míst" a i bez jakýchkoli odborných znalostí není problém zjistit, "kde to vázne."
Váznout to může někde uvnitř sítě klfree, nebo mezi klfree a ISP (poskytovatelem internetu), nebo mezi ISP a internetem (např. spoj Kladno-Praha). Nápomocni ti k tomu jsou dva programy: PING a TRACERT. Musíš však znát adresy propojovacích míst, které leží mezi tebou a kýženým cílem (internet, kamarádův počítač). Každý člen Sdružení má přiděleny IP adresy, masku sítě, bránu a DNS servery. Tyto "své" adresy musíš znát a mít je správně nastaveny na svém počítači(ích) a případně i dalším hardware. Pokud problematice IP adres vůbec nerozumíš, tak to nevadí, stačí, když budeš mít ty "divný čísílka" někde poznamenané.
Problém může být i přímo u tebe v počítači, nebo někde mezi tvým počítačem a tvou anténou a v tom případě je na tobě, abys závadu našel a odstranil, nebo požádal o pomoc někoho, kdo to umí.
Cesta do internetu začíná na tvém počítači, pokračuje podle tvého vybavení dál k prvnímu přístupovému bodu, za kterým je další a další a tak je to až k cíli.
Je však nutné předem zjistit, jaká trasa vede od tebe k internetu (nebo kamarádům). Pokud máš Windows, tak si spusť příkazový řádek (Nabídka Start -> Programy ->Příslušenství ->Příkazový řádek), napiš na něj a potvrď klávesou ENTER tato písmenka:
TRACERT www.nix.cz
postupně se ti zobrazí adresy všech "propojovacích míst", kterými putují data mezi tebou a českým internetem. Jedna z adres je stejná, jakou má "tvá" brána. Tyto adresy si někam poznamenej, budeš je v budoucnu potřebovat. Lze si to usnadnit jednoduchým fíglem:
TRACERT www.nix.cz > C:\SeznamIP.TXT
tímto si vyrobíš ve svém počítači na disku C: v hlavní složce textový soubor SeznamIP.TXT s adresami (vytisknout a schovat!)
V případě poruchy
Když to nejde, spusť příkazový řádek a...:

vyzkoušej:
TRACERT www.nix.cz
TRACERT 195.47.235.3
pokud první nejde a druhé jde, tak nefungují DNS servery nebo je máš ve svém počítači špatně nastavené (náhradní DNS u InWay: 212.24.128.8, 212.24.132.132).
vyzkoušej, zda-li s tvým počítačem komunikuje hw AP (tedy pokud ho máš):
PING 192.168.x.x
192.168.x.x nahraď IP adresou tvého hw AP nebo společného hw AP/routeru. Poznamenávám si: 192.168.___.___
vyzkoušej, zda-li s tvým počítačem komunikuje AP/router klfree:
PING 192.168.x.x
místo 192.168.x.x napiš první IP adresu ze seznamu trasy pokud nemáš hw AP nebo
druhou IP adresu ze seznamu trasy, který jsi získal příkazem TRACERT (AP nebo router poznáš tak, že se jmenuje: KRYTON, BANTENG, DOKSY, VKD, VĚŽÁK,BILLA,ENGERTH, BORDEAUX, MRK, LAMA, MIDWAY, ŠTĚPKA, SILVER, UPLET, HEGEMON, ARIGATO, PRAŽSKÁ, REBECA, STOCKHOLM....). Poznamenávám si: 192.168.___.___
postupně vyzkoušej, zda-li s tvým počítačem komunikují ostatní "propojovací místa" v síti klfree
PING 192.168.x.x
opět 192.168.x.x nahraď IP adresami ze seznamu trasy Poznamenávám si: 192.168.___.___

vyzkoušej, zda-li s tvým počítačem komunikuje "brána do internetu" - router DOOR
PING 192.168.139.25
postupně vyzkoušej, zda-li s tvým počítačem komunikují "propojovací místa" mimo klfree, tedy v internetu
PING x.x.x.x
x.x.x.x nahraď IP adresami ze seznamu trasy. Poznamenávám si: 212.24.138.201,
Vyzkoušet spojení s kamarádem v síti klfree je úplně stejné, jenom trasa nepovede přes DOOR do internetu.



Pokud se chcete připojit tak si můžete zjistit intenzitu signálu i svépomocí.  

Zde je návod jak na to :

>>> I tento dokument není mým dílem ale dal jsem ho sem poněvadž na stránkách nebude věčně. <<<

Změřit si sám signál sítě Sdružení není složité a zájemce tak může být připojen během jednoho odpoledne. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.
Změřit signál, vybrat a koupit HW, zažádat o členství a dostat adresy. To je jednoduchý postup jak se stát součástí sítě Sdružení a mít i přístup na Internet.
Mnozí zájemci však stráví dlouhou dobu v první fázi. Měření signálu provádějí členové "party hic". Jsou to naši řadoví členové, kteří po odpoledním návratu z práce, či školy, vezmou svůj notebook a vydají se za zájemci o členství měřit. Tito ochotníci to dělají ve svém volném čase, který není neomezený. Většinou se navíc jedná o techniky Sdružení, kteří tráví další hodiny na střechách při instalacích a opravách našich bodů.
Proměření signálu není nutnou podmínkou připojení k naší síti. Pokud zájemce dodrží technické požadavky (zejména směrová anténa a klient s regulací výkonu), může se připojit sám a ihned.
Proč tedy měřit? Kromě toho, že získáte jistotu, že signál "tady opravdu je" (i když v současné době již takřka není v městě Kladně žádné místo, kde by náš signál nebyl), lze podle jeho síly doporučit i vhodnou anténu. Rozdíl mezi 14 dBi a 24 není jen finanční, ale i provozní. Například přiliš zisková anténa na krátkou vzdálenost způsobí problémy, s rychlostí přístupu, nejen jejímu provozovateli ale i všem v okolí. O připojení na různé pendreky, panelovky a doma vyráběné antény ani nemluvě.
Jak tedy signál správně měřit? Základem je HW - většinou notebook s WiFi zařízením a výstupem na externí anténu. Dále pak vhodný propojovací kabel a anténa (samozřejmě směrová). U celé sestavy je nutné znát i její celkovou ziskovost (anténa +, kabely -). Pokusy "měřit" signál na interní anténu, zabudovanou většinou v displeji notebooku, tedy připomínají spíše vyvolávání duchů.
Další podstatnou částí měřícího systému je SW. Uživatelé Linuxu mohou použít například osvedčenou utilitu wavemon či prosté iwlist wlanX scanning, uživatelé Windows použijí nejspíše program NetStumbler. Jeho ovládání je jednoduché a intuitivní.
Uvidíte, že v éteru nad Kladnem je opravdu plno. Body, které provozuje Sdružení poznáte podle prefixu "kLfREE-", s vyjímkou "kLfREE-JAPAN" a "kLfREE-JNN".
Názvy většinou korespondují s názvy nodů, uvedemými v mapě sítě. V případě pochybností je tu mail technici@klfree.net.
Názvy ve formátu "kLfREE-něco-něco" většinou označují peer (Ad-Hoc) spoje mezi jednotlivými AP. Na ně se zájemci připojovat nemohou. Vyjímkou je treba "kLfREE-vezak-jih" - to je název plnohodnotného přístupového bodu.
Jen pro úplnost dodávám, že, jako u všech radiových zařízení, je nutno dát pozor na polarizaci antén. Pro teoretický rozbor této problematiky existuje dostatek literatury. Stručně řečeno jak vysílací, tak i přijímací anténa musí být natočeny shodně. Tedy vertikálně (svisle), nebo horizontálně (vodorovně).
Polarizace antén na AP jsou různé. Při měření ji nejsnadněji zjistíte tím, že měřící anténu otočíte o 90 stupňů a signál se buď zlepší, nebo ztratí. Informace o anténách na AP Vám poskytnou také technici.
Poslední částí je samotný měřič, který musí výsledky vhodně interpretovat. Síla signálu se posuzuje v jednotkách dBm. Vzhledem k přepočtu přes fci log se jedná, při příjmu, o záporné číslo většinou mezi -30 a -90. S tím souvisí i parametr klientských zařízení - citlivost. Například nejrozšířenější OvisLink WL-1120 AP potřebuje pro udržení přenosu signalizační rychlostí 11 Mbps signál alespoň o síle -82 dBm (pro spolehlivý přenos však alespoň -75). Pokud známe změřenou sílu signálu, ziskovost měřící sestavy a požadavky koncového zařízení lze tedy již doporučit vhodnou anténu (i s ohledem na ztráty v napáječi).
Další číslo, které by mělo měřiče zajímat je pozadí, či SNR. Pro příslušnou teorii odkazuji na literaturu. Stručně řečeno může být vhodnější připojit se na AP se sice slabším signálem, ale lepším SNR. Stejně tak poloha antény může pozitivně tento poměr ovlivnit (napríklad zakrytí zadního vyzařovacího laloku stěnou a podobně).
Meřič by měl znát i strukturu sítě Sdružení, kapacity jednotlivých linek a obsazenost přístupových bodů. Že by měl znát jejich polohu a při pohledu ze střechy je poznat není snad ani nutné psát.
Doufám, že tento návod pomůže zájemcům rychleji a kvalitně se připojit. Případné nové zájemce o členství v "partě hic" velmi vítáme a rádi je naučíme jak tento postup aplikovat v praxi.
Pokud chcete, měření Vám provedou členové "party hic". Jen, prosím, berte ohled na jejich časovou vytíženost.
nejde to ? zkus to jinak...

K5

Oceňuji snahu, ale bude se na tom ještě muset zapracovat. Moje představa o kostře::

O co jde:
Jde o připojení k celosvětové síti Internet 24 hodin denně 365 dní v roce za nízký paušál. Připojení samo o sobě není nijak úmyslně limitováno objemem přenesených dat nebo omezením maximální rychlosti (rozuměj: neomezený objem stažených a odeslaných dat, neomezená maximální rychlost, neomezený čas, žádná omezující Fair Use Policy). Má však řadu úskalí, které bohužel neumožňují využít toto připojení úplně každému zájemci o připojení, viz text dále.

Kdo toto připojení provozuje:
viz příspěvek ve fóru "Podmínky připojení"

Záruky:
Jaké záruky poskytuje Sdružení svým členům? Chod Sdružení a provoz sítě se řídí výše uvedenými dokumenty. Sdružení negarantuje žádnou minimální rychlost připojení, nezaručuje odstranění závady na majetku Sdružení do určité doby, neposkytuje zdarma technickou pomoc svým členům. Na druhou stranu, minimální rychlost je dána jen a pouze vytížením sítě, nikoli umělým omezením. Maximální rychlost se pohybuje od 512 kbit/sec  do 12 000 kbit/sec, tedy v mezích, o kterých si pro své zákazníky mohou nechat komerční firmy jen zdát. Je snaha závady odstraňovat co nejdříve a členové, kteří mají problém na svém soukromém majetku, nejsou striktně posíláni do prdele, ale je tu snaha jim pomoci.

Stále je to pro tebe milý zájemče o připojení zajímavé? Čti dál.

Jak se technicky realizuje připojení:
viz příspěvek ve fóru "Podmínky připojení"

Mám zájem, mám signál?
Kdo provede měření? Za kolik? Kam se mám dostavit a proč?

Hardware pro připojení vzduchem:
- co koupit
- kde koupit (a za kolik)
- kdo namontuje a zprovozní (a za kolik)

Jsem připojen, co dál?
Zkušební provoz se ukázal být bezproblémový, takže následuje kolaudace zařízení (za kolik?), přijetí za člena (za 2000,- jednorázově) a trvalé připojení (za 350,- měsíčně nebo méně při předplatném).

(konec jsem odfláknul, ještě to bude zapotřebí hodně dodělat)

Fenix

JJ už jsem to prodiskutoval z Vilíkem1 a říkal že se také o něco pokusil ale nedokončil to. Já mu poslal to jsem dal se a  říkal že by to bylo použitelné. Je to jen takový návod jak postupovat když nikdo neví jak se připojit. Nechtěl jsem tam psát takovýho balastu aby to bylo co nejjednodušší. Ale samozdřejmě se to musí doplnit nějakejma maličkostma. Ale myslím si že použít by se to dalo.
To co jsem si tak zbězně přečetl ve vašem názoru je spíš takové popsání co to wi-fo vlatně je na což tam také odkazuji. Dalo by se to použít jako popis co to je wi-fi pro ty co o tom nemají ani páru. Já jsem také začátečník ale někde všechno začíná.  :D
nejde to ? zkus to jinak...

K5

na tom konci by se dala použít část toho tvého povídání a ještě by to chtělo nějak tam propašovat i FAQ z www.klfree.net + nějaké další informace okolo (mapa, doporučený hardware, návod na ovislink, dlink, atd...) je toho hodně  :wink:

Fenix

jj já udělal kostru ale jak jsem psal musí se to doplnit. Ale už podle toho se dá postupovat a to co by potřeboval vědět tak by mu sdělil správce NODE na kterého by se obrátil. Ale jinak dík za přípomínky :D
nejde to ? zkus to jinak...

jo

Hlavně musíme vyřešit to telefonování Vilikovi.

Telefonování musíme zrušit - i když gsm je digitální přenos, jsme přece
internetové sdružení, takže uděláme něco jako žádostní systém.

Fenix

Trochu jsem poupravil článek " Jak se stát...". Zapašoval jsem tam odkaz na FAQ a i odkaz na další návod a stručný popis o wi-fi od K5.
nejde to ? zkus to jinak...

Fenix

Obdržel jsem pár přomínek k textu jak se připojit.
1. Pokud někdo nemá internet, tak se o sdružení nějak dozvědět musí ("internet", kamarádi apod. ). Takže pokud se to dozví od kamráda tak proč by mu nemohl říci o co jde a jak se připojit a případně mu vytisknout nějaké ty stanovy apod.
2. Telefonovat není zas tak pšatné ale je pravda, že lepší je mail či SMS ale pokud má jen pevnou linku tak SMS asi nepošle ( ne každý má telefon ze kterého lze posílat SMS přes pevnou linku). Proto je lepší zavolat.

3. IP vyřizuje správce a ten pak požádá Vilíka1 či někoho jiného aby mu přidělil potřebný počet IP pro žadatele !!
4. Je tam i to že se žadatel může rozhodnout zda chce být členem či ne.

Toť vše ( zatím )
nejde to ? zkus to jinak...

K5

problém s telefonáty je, že:
a) se nedají vyřídit za pár minut, tudíž volaný je "obtěžován" v součtu až několika hodinami denně - záměrně píši obtěžován, protože se (alespoň mě) zatím nestalo, že by volající věděl co chce a já mu nemusel půl hodiny až hodinu vysvětlovat věci, které jsou k přečtení na www (zatím blbě, ale jsou)
b) ne vždy je volaný v situaci, kdy se může volanému plně věnovat - buď nemůže zvednout telefon vůbec, nebo musí hovor rychle utnout. A to nedělá dobrý dojem. Bohužel spousta volajících nechápe, že volaný není placen za to, aby řešil problémy volajícího a že ani není povinen je řešit. A spousta z nich si neuvědomuje, že oni jsou ti, kdo něco chtějí a né naopak - že nejsou zákazníky, kteří chtějí u Sdružení utratit peníze (typický postoj - jsem zákazník, váš pán, tak se starejte), ale naopak, že jsou v postavení, kdy oni něco chtějí od Sdružení a Sdružení není povinováno jim to dodat na zlatém tácu až pod nos.

Fenix

Ano ale pokud jste četl onen text tak je tam napsáno poslat SMS či mail ( v nouzi zavolat).
nejde to ? zkus to jinak...

Tom733

Volani ma jeste ten problem, ze volajicimu v zajmu ukonceni hovoru vsechno odkejvam, ale nez vystoupim z autobusu (zajimava statisticka anomalie, ale vetsinou mi lidi volaji, kdyz sem v autobusu Kladno-Praha), tak to zapomenu.
Autor příspěvku od p.t. čtenáře neočekává, že si bude domýšlet cokoliv dalšího, co není v příspěvku přímo napsáno.

Motto: "Připojení má každý takové jaké si sám udělá a jak se o něj stará"

Fenix

Tak a proto je tam volat jen v nouzi.  :D
nejde to ? zkus to jinak...

Belerby

Urcite ste cetli zapis z rady

takze každý žadatel o členství musí absolvovat informační skupinovou schůzku

prsote by stacilo ho odkazat na tu schuzku a basta :)
Pij beer, at je meer *22*

Fenix

To sice ano, ale předpokládám že info schůzka se bude konat tak jednou za měsíc či ještě v dělším časovém rozmezí. Pak tedy co dělat se žadateli co se chtějí připojit mezi ? to mají počkat ? dle mne zbytečné a pro ty je tu ten text.
nejde to ? zkus to jinak...

Strazhce

Navic predpokladam, ze schuzka je pro zajemce, kteri jsou jakz takz rozhodnuti, ze do toho pujdou.