SIP adapter ZyXEL Prestige 2002

Založil tom712, Říjen 17, 2005, 06:29:43 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

Hanz02

Gratuluji

FW jsem nemel odvahu prehravat  :D
Zprava o stupni poskozeni: uroven dehydratace 45%, schopnost vybavit si noc 2%, faktor studu 91%.
Doporuceny postup opravy: restartovat system, 36 hodin vypnuty a prepsat udaje. To byla noc...

tom712

Citace: "Hanz02"Gratuluji

FW jsem nemel odvahu prehravat  :D
No vzhledem k tomu že je tam vpodstatě jeden nějakej loader a ten se tim FW nemění, bys to nemoh zničit.
Ten FW je tam prostě jako "soubor" kterej se spustí až po zavedení loaderu. A jelikož FTP obstarává ten loader tak  :arrow:  nezničitelný.
Leda udělat nějakej fullflash.

A mimochodem má to úžasnej návod :-) Asi na 10 stránkách tam vysvětlujou jak funguje NAT a SIP servery :-)
UPDATE: A i vysvětlujou co sou subnety :-)

belakos

Citace: "tom712"Tak update: Vzal jsem si od hanze02 z5 můj ZyXEL Prestige 2002
Nahrál do něj nový firmware a funguje :-)

...
Parada, konecne naka pozitivni zprava ohledne VoIP v kLfREE. congratz..

tom712

Citace: "belakos"Parada, konecne naka pozitivni zprava ohledne VoIP v kLfREE. congratz..
No já bych řek že akorát ty pozitivný zprávy se nikam nepíšou, Když ti to funguje tak si nestěžuješ, zato když to nejde... Tak to hned někam napíšeš a chceš poradit.

Rozhodně všem co sou připojený na LANkách na páteři to musí chodit bezvadně. To že to nechodilo Hanzovy02 bylo zkpůsobeno mym HW kterej je shit :-)

tom712

Potřeboval bych trochu pomoct s nastavením.

Je tam TOS Priority Setting     (0~255) a nevim co nastavit.Quality of Service (QoS) refers to both a network's ability to deliver data with minimum delay,
and the networking methods used to provide bandwidth for real-time multimedia applications.

Tady je výňatek z manuálu P-2002-QoS.pdf pokud by mi moh někdo poradit.

Radekb

Citace: "tom712"Potřeboval bych trochu pomoct s nastavením.

Je tam TOS Priority Setting     (0~255) a nevim co nastavit.Quality of Service (QoS) refers to both a network's ability to deliver data with minimum delay,
and the networking methods used to provide bandwidth for real-time multimedia applications.

Tady je výňatek z manuálu P-2002-QoS.pdf pokud by mi moh někdo poradit.
A myslis, ze se s tim v nasi siti pracuje? Dal venku uz je to asi jedno.

tom712

Citace: "Radekb"A myslis, ze se s tim v nasi siti pracuje?
Porpavdě řečeno NEVIM.
Docela tomuhle nerozumim.

A samozrejme tohle je potreba jen uvnitr site, protoze dal uz sou jen opticky kabely... A taky venku uz se o to ma starat muj VoIP provider (jak to nazvat?)

Ja proste jen chci vedet jak tohle nastavit, jestli je to k necemu dobry.

tom712

A) Poraďte někdo s tím QoSem

B) Tady napíšu výsledky mého testování VoIP
Jsem na bodě GrandCanyon, LANka. Jedu tedy přes WiFi peer (asi 3,5Mbit HD) na Midway a  odtud přes peer na 10,5GHz (16Mbit FD) na Silver. dál už je optika  8)
Nejslabší článek je tedy peer Midway-GrC

Pro průchod streamu je kapacita prakticky vždy volná, bere si to jenom 8KB/s Telefonovat se dalo i při uplně vytíženém peeru (a to i při zapnutém  DC++ :-D ...samozřejmně omezeném s ohledem na dení dobu, ale i přes noc když jsem sosal ostošest (řekněme spíš o 250 :-) tak se tam místo pro VoIP stream našlo)
Pingy to zvladalo do asi 80ms perfektne  :!:  Horsi to ale bylo se stalosti pingu. JITTER to je zabiják.
Jakmile se začaly pingy výrazněji měnit, hovor se začal trhat.
Na peeru ty pingy i při maximálním zatížení nepřekročí 100ms - ale JITTER bývá někdy špatný :-(

VoIP prostě buď funguje nebo nefunguje :-) Celkem nezáleží na zatížení linky, protože JITTER se může objevit prakticky kdykoliv.
Nejsem si jistý čím to může být. (Moc UDP datagramů?, momentální větší traffic na okolních kanálech a zarušení?)

skudlik

Citace: "tom712"A) Poraďte někdo s tím QoSem

Pokud to funguje tak jak ma, tak by tam kde bezi starej shaping, by mely byt priorizovane pakety s TOS 10hexa = 16.

Podle normy TOS odpovida:

                               following numeric or descriptive values:
                                    Minimize-Delay 16 (0x10)
                                    Maximize-Throughput 8 (0x08)
                                    Maximize-Reliability 4 (0x04)
                                    Minimize-Cost 2 (0x02)
                                    Normal-Service 0 (0x00)


tom712

Tak nevim jestli to neni jenom náhoda, ale spojení se zlepšilo. TOS u RTP sem nastavil na 16

Po dobu hovoru sem zatížil linku co mně to nechalo (torrent  8) ) a průmerný ping byl 65ms, PL asi 1-2%
Jitter označil ha-loo test jako nedostatečný

Přesto telefonovat šlo. Ale když jseme mluvili oba zároveň nebyl nebylo rozumět - teda jako že to zasekávalo.
Prostě silně halfduplexní hovor :-D

A tady je příklad jedné z řad pingů které sem tam pouštěl - 0,5s 400byt
--- 217.66.161.5 ping statistics ---
605 packets transmitted, 600 received, 0% packet loss, time 308090ms
rtt min/avg/max/mdev = 7.644/87.963/425.026/91.730 ms

Radekb

Citace: "skudlik"Pokud to funguje tak jak ma, tak by tam kde bezi starej shaping, by mely byt priorizovane pakety s TOS 10hexa = 16.
No konecne slovo chlapa  :)

A jak to bude v novem shapingu? Tam fakt zadna priorizace nebude?