SW IP telefon a SIP server Klfree

Založil stegr, Listopad 25, 2005, 10:28:58 DOPOLEDNE

« předchozí - další »

stegr

Ahoj všichni,

může mi někdo poradit, zda půjde vyzkoušet kvalita spojení pomocí SW IP telefonu přes SIP server KLfree, ještě před tím než se natvrdo přihlásím u zmiňovaného 802.cz. Sám jsem si propustnost vyzkoušel v testu u EriVoip.

Dík

Deacon

jasne, celkem to pomuze, tvuj hlasovej strem pujde k Silveru, takze pokud tam mas dobrou linku, pujde to ( ale bezproblemovy chod bude az po priorizaci RTP )

stegr

Díky, zkusím to.  Co je to RTP nevím, snad časem pochopím.

Deacon

bude to v clanku, kterej doufam co nejdriv dokoncim  :roll:

stegr

Až si nainstaluju SW IP tel. , najdu někde,  jak nastavit parametry pro SIP Klfree?

Deacon


stegr


yaro

No, taky jsem byl optimista, 802.VOX mám, ale spojení je nespolehlivé, poměrně často mně na druhé straně, když telefonuju, není rozumnět. Zdá se být dost často nepoužitelný jitter, a zatím nevím, jestli je to vlastnost mého připojení k AP, nebo se to tak běžně ve wifi síti chová...

Radekb

Nevim, jestli to bude jen jitterem. Program od Havla mi hlasi trvale jitter nepouzitelny, ale to bude asi tim, ze pocita relativni jitter (viz telefonujeme.com).
Kdyz pingam 400 B pakety na gate, tak mam odezvy cca do 15 ms prumerne a obcas to vyskoci na rekneme 50 ms.
To by mel v pohode pobrat 100 ms buffer jak u voip poskytovatele, tak v moji sipure (buffer mam nastaveny na extremely high jitter).
Nekdy je taky hovor super, i kdyz je ping rekneme do tech 100 ms, a nekdy i kdyz mam ping idealni, tak to nejede.

yaro

Ja kdyz pingam 400 B pakety, tak mam odezvy v rozmezi 12 az 30 ms, nekdy to skoci k 70-ti a obcas vyprsi cas...
Dnes rano dva hovory na Telecom a v pohode, pote jsem opet zkusil merit programkem od Ha-vla jitter a opet nedostatecny....

Magus

Já používám VOIP už delší dobu (cca půl - 3/4 roku ?) a naprosto bez problémů. Nejdřív to bylo normálně přes wifi (Bordeaux - Midway - ....) a v pohodě. Je teda pravda, že tam se používalo, tuším, na shapingu priorizace portů, takže jsem si tu ten port. resp. celou IP IP adaptéru nechal šoupnout na vyšší prioritu než by podle čísla portu měla mít (je to dost blízko portům pro P2P).
Jinak IP adaptér mám Sipura 3000, poskytovatele Softphone, pro Sipuru mám samostatnou adresu, je píchlá přímo do Ovise, takže jede furt. Snažil jsem se jí nastavit sám, ale nakonec to dopadlo tak, že jsem si nechal všechno udělat pomocí souboru od Softphone a bez problémů.
Při pingu kolem 100 ms bylo telefonování taky únosný, takže tam bych viděl asi tak to rozumný maximum.

Radekb

Diky za zpravu od toho stastnejsiho z nas :)
Mozna bude problem v tom stavajicim traffic shapingu, ze rtp stream spada do te casti s nizkou prioritou a jak je sit trochu vic zatizena, tak jsme na druhe koleji.
Citace
Deleni probiha zatim podle portu :
- interaktivni - hry + veci, co potrebuji rychlou odezvu
- data - www, ftp, mail
- ostatni.
Jestli toto jeste plati, tak bych se nedivil, kdybysme s rtp streamem spadli do oblasti "ostatni".
Ja mam sipuru nastavenou na porty mezi 16384 a 16482.
Mohl by nekdo povolany (Skudlik :)) napsat, jak je to s jejich prioritou a jaky port pouzit, aby to bylo lepsi?

yaro

Ja mam tez sipuru nastavenou na porty mezi 16384 a 16482.
Pred chvili pokus o hovor a opet stejne, ja slysel velmi kvalitne a nme nebylo na druhe strane rozumnet ani slovo.
To s tema RTP portama by mohlo byt vysvetleni - pokud jsem to dobre pochopil, tak prave hlasova komunikace jde tudy...

belgarat

Novy shaping nema prioritizaci sluzeb; pouze rozdeluje pasma mezi jednotlive cleny a predpoklada se, ze kazdy ten "svuj" dil vyuzije rozumne tak jak potrebuje.

yaro

Citace: "belgarat"Novy shaping nema prioritizaci sluzeb; pouze rozdeluje pasma mezi jednotlive cleny a predpoklada se, ze kazdy ten "svuj" dil vyuzije rozumne tak jak potrebuje.

A od kdy to bude v provozu?