rušení WIFI spoje na přístupový bod VKD

Založil riimodar, Únor 18, 2007, 10:59:49 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

riimodar

#15
Citace: tom712 kdy Únor 24, 2007, 12:54:04 DOPOLEDNE
Nesvítí náhodou IS data nad tou tvou anténkou?

Obavam se, že Tom712 má pravdu. Neptejte se mě, jak to, že jsem si toho nevšim hned na začátku. Prostě zespodu pod stožárem není moc vidět, co je nahoře, zvlášť když balancujete na hřebenu šikmé střechy. Když se podíváte na předchozí fotografie anténního stožáru v tomto threadu, tak si té sektorové antény taky nevšimnete. Až dneska jsem našel výhled odjinud, kde je vidět celý stožár pořádně:



Takže mám AP-ROZDELOV přímo na střeše.

riimodar

Jsem teď v kontaktu s člověkem od IS DATA, jedná se mnou vstřícně, dosáhnul jsem toho, že změnili kanál z 3 na 13. Krátce řečeno to pomohlo, ale ne moc. Od té doby se ještě neopakovala situace totálního zarušení (paket loss > 50%, což jsem občas míval), ale na druhou stranu mám ve špičce pořád loss nějakých 10% až 20% a přenos z VKD max 20kB/s:


SSID BSSID Channel Type Encrypt Signal Select
AP-ROZDELOV 00:0b:6b:2a:c9:0e 13 (B) AP no 60
kLfREE-VKD 00:60:b3:65:1c:ed 5 (B) AP no 32
kLfREE-kosmik 00:60:b3:65:1a:9f 9 (B) AP no 29
forest 00:11:d8:13:c9:d0 1 (B+G) AP WEP 27
sysdatacom1041 00:0c:42:0c:8d:c1 4 (B) AP no 27
marus 00:0e:2e:64:7c:45 7 (B+G) AP no 26
kLfREE-VKD.east 00:60:b3:65:68:10 9 (B) AP no 24
default 00:60:b3:8d:26:0e 6 (B) AP no 23
OS-Network 00:12:17:d4:c4:c4 5 (B) AP WEP 18
kLfREE-Hasicarna 00:60:b3:65:1a:8f 1 (B) AP no 13
linksys 00:11:95:17:ac:7d 6 (B) AP no 12
kLfREE-kryton 00:60:b3:65:1a:8c 5 (B) AP no 12


Zkusím asi přístup na Hasičárnu a případně najít ty další rušiče na kanálech 4, 5, 6.

Dává nějaký smysl zkoušet yagi anténu?

Myslíte, že při vzdálenosti kanálů 5 / 13 už můžu úplně vyloučit rušení od vysíláče IS DATA, při vzdálenosti antén cca 3m ?

tom712

#17
Citace: riimodar kdy Únor 28, 2007, 07:39:27 ODPOLEDNE
Zkusím asi přístup na Hasičárnu a případně najít ty další rušiče na kanálech 4, 5, 6.
VKD mas bliz, nepredpokladam ze si tim nejak pomuzes.
Citace: riimodar kdy Únor 28, 2007, 07:39:27 ODPOLEDNE
Dává nějaký smysl zkoušet yagi anténu?
V žádném případě! Yagi je ve městě prakticky nepoužitelná a určitě bude mít horší charakteristiku než to tvoje sejto.

Pokud chceš dosáhnout lepší kvaliti doporučuju tenhle postup.


  • Nahrani funkcniho a dobreho firmweru do APcka
  • Spravne nastaveni APcka
  • Dotažení kabelů, případně výměna za kvalitní + jejich řádná izolace
  • Výměna antény za plnou parabolu a její nasměrování

Tímhle se nedá nic zkazit, může to udělat každý. A asi by i měl.

Citace: riimodar kdy Únor 28, 2007, 07:39:27 ODPOLEDNE
Myslíte, že při vzdálenosti kanálů 5 / 13 už můžu úplně vyloučit rušení od vysíláče IS DATA, při vzdálenosti antén cca 3m ?
Ano to je dostatečný odstup.

riimodar

Citace: tom712 kdy Únor 28, 2007, 09:48:04 ODPOLEDNE
Citace: riimodar kdy Únor 28, 2007, 07:39:27 ODPOLEDNE
Zkusím asi přístup na Hasičárnu a případně najít ty další rušiče na kanálech 4, 5, 6.
VKD mas bliz, nepredpokladam ze si tim nejak pomuzes.
Hasičárnu chci zkusit, abych se vyhnul těm "malým" rušičům v kanálech 4 - 6. Hasičárna je jiný kanál i jiný směr. Já vím, až dám anténu na Hasičárnu, tak se zase objeví jiní rušiči - ale zkusit to musím. Navíc na Hasičárnu bych měl mít opravdu přímou VIDITELNOST - a ne jako VKD, na které to mám velmi blízko, ale antenu vidim za stožarem T-mobile. Tedy spíš NEVIDIM.

Citace: tom712 kdy Únor 28, 2007, 09:48:04 ODPOLEDNE
Pokud chceš dosáhnout lepší kvaliti doporučuju tenhle postup.


  • Nahrani funkcniho a dobreho firmweru do APcka
  • Spravne nastaveni APcka
  • Dotažení kabelů, případně výměna za kvalitní + jejich řádná izolace
  • Výměna antény za plnou parabolu a její nasměrování
Děkuju za shrnutí, bohužel větší část toho jsem už zkusil bez valného výsledku:

  • Do 5460 jsem nahrál poslední firmware, co jsem na webu našel: 5460APv2_e8.
  • Nastaveni? Výkon mám naplno, snížení nepomohlo. Rychlost 11Mbit nedokazu přeprat - ať nastavím cokoli, wewimo ukazuje 11Mbit/s. Jedinou možnost vidím v nastavení Fragment threshold, RTS threshold a ACK timeout, ale experimenty zatím nepřinesly znatelné zlepšení. Po každé změně se musí rebootovat AP, takže je to strašně pomalé experimentování. Opravdu jasnou definici těchto parametrů jsem zatím nevygoogloval. Budu vděčný za odkazy na kvalitní zdroje.
  • Dal jsem úplně nový pigtail, nepomohlo. Délka 4m, výrazně zkrátit ho nemůžu.
  • Zkusil jsem plnou parabolu 19dB a bylo to HORŠÍ než to síto - asi proto, že jsem chytal daleko víc jednoho rušiče na kanálu 6

Dál teda plánuju ještě experimenty s nastavením Ovislinku plus vylézt na střechu s notebookem a pohrát si s nasměrováním antény. Stejně nejspíš chytám odraz, tak bych zkusil najít směr, ve kterém bude silný ten odraz a slabí ti rušiči.

BlackSUN

Zkus místo pigtailu z H1000 použít RLA a pigtaily opravdu co nejkratčí, 15-20cm bohatě stačí.

riimodar

Chtěl bych přítomnost AP IS-DATA na našem anténním stožáru upravit smluvně. Takže sháním vzor smlouvy řekněme "o umístění telekomunikačního zařízení" nebo něco podobného. Počítám, že i KlFree musí občas něco takového s vlatníky budov uzavírat - takže máte-li, pošlete prosím.

Jinak pro čtenáře tohoto threadu krátké shrnutí současného stavu:
- IS-DATA se přesunuli z kanálu 3 na 12
- další malé rušiče jsem trochu odstínil umístěním antény do zákrytu za komín
- živořím teď na snesitelném paket loss 10%, rychlost přenosu z AP cca 300kb/s a čekám buď na převěs, nebo aspoň na instalaci sektorové antény na VKD-east (místo směrové). Ta se bohužel z různých důvodů stále odkládá (klíče na střechu, nemoc správce, a teď snad zase není ta anténa)

DrJ3kyll

Preves nejspis nebude - se spravou dotceneho baraku jeste jednam, ale pry kvuli jednomu cloveku se jim do toho moc nechce - soucasny argument.  VKD-East musis chytat uz ted.

riimodar

#22
Citace: DrJ3kyll kdy Duben 04, 2007, 07:36:07 DOPOLEDNE
Preves nejspis nebude - se spravou dotceneho baraku jeste jednam, ale pry kvuli jednomu cloveku se jim do toho moc nechce - soucasny argument. 
U nás v domě jsme dva. Celá tato část sídliště je z malých cihlových domů (32 bytů), které jsou od sebe cca 30 m, takže jde i o cestu k těm dalším domům. Většina z nich je zatím internetem nedotčena - kromě ADSL.
Citace: DrJ3kyll kdy Duben 04, 2007, 07:36:07 DOPOLEDNE
VKD-East musis chytat uz ted.
To popisuju výše v tomto threadu. VKD.east chytám, ale vysílá to směrovou anténou, ke které jsem v úhlu 90 stupňů. Proto čekám na výměnu za všesměrovou anténu. Nechal jsem si přidělit IP adresy i na VKD.east, vyzkoušel jsem to, a opravdu spojení bylo možné, ale velmi nekvalitní. Podle scanu výše v tomto threadu se mi to tluče s nějakým VKD.kosmik, taky na kanalu 9.

Dovolím si zopakovat původní prosbu - vzor smlouvy o umístění radiokomunikačního zařízení by nebyl?

riimodar

#23
Rad bych se po pul roce vratit k tomuto tematu.

Soucasna situace v nasem dome je takova, ze diky zmene kanalu IS Data, ktere se nam podarilo dosahnout, uz nenastavaji pripady, kdy spojeni nefunguje vubec, nicmene rychlost stale hodne kolisa, v idealnim pripade je to 1Mbit, ale vetsinu dne je to 100-200 kbit. To je rychlost celkem na nic, napr. je na tom vylouceno poslouchat spolehlive internetove radio, byt jen na 64kbit/s.

Situaci v eteru pravidelne merim, je tam spousta potencialnich rusicu na okolnich kanalech a porad se to meni.

Nekolikrat jsem prosil spravce bodu VKD o vymenu anteny VKD east za vsesmerovou/sektorovou, abych mel aspon na vyber ze dvou pristupovych bodu na ruznych kanalech. Vzdy jsem nabizel, ze tu vymenu rad udelam sam, pokud mi zajisti klice. Moje prosba nebyla nikdy vyslysena, argumenty byly napr. nasledujici:

- nemam klice
- jsou spatne vztahy se samospravou
- jsem nemocny
- je moc velka zima
- ve skladu neni k dispozici vhodna antena

Letos v lete me informoval pan Ondrej Vyplel, ze se chysta preves do jejich domu, ktery by vedl pres nas dum. K tomu bylo potreba, abych zajistil svoleni nasi domovni samospravy a klice od pudy. Oboje jsem zajistil behem 48 hodin a nabidl svoji pomoc pri realizaci prevesu. Od te doby mam pouze informace, "ze se na tom dela", ale nic hmatatelneho se nestalo.

Proc sem pisu - do naseho domu dorazil internet od UPC. Bez nadsazky rikam, ze KLFREE je mi velmi sympaticke svym programem a vzdycky z principu podporuji radeji neziskove komunity nez mamuti komercni subjekty. Bohuzel, o moji pomoc neni zajem a z tech priblizne 15.000 korun, ktere jsme spolu s druhym clenem klfree u nas v dome doposud zaplatili na vstupnich a clenskych poplatcich, nebylo mozne zainvestovat ani jednu obycejnou prutovou antenu na VKD east, ktera by stala par stovek.

Prosim o radu vsechny klfree guru: kudy dal? Mate nekdo informace o tom, nakolik je realny ten slibovany preves?

Dekuju, Radek Polivka

Tom733

preves lezi ve skladu pripraveny k montazi prakticky kdykoliv
pouze v oblasti Rozdelova neni nikdo schopny / ochotny akci zorganizovat ... pokud jsi byl na Schuzi clenu, jiste si vzpomenes co jsem tam o tom rikal

co se tyce pristupu na VKD, ten je opravdu problemovy :-( co zkusit jine AP nebo alespon FSO ?
Autor příspěvku od p.t. čtenáře neočekává, že si bude domýšlet cokoliv dalšího, co není v příspěvku přímo napsáno.

Motto: "Připojení má každý takové jaké si sám udělá a jak se o něj stará"

oneill

No přiznávám že já jsem možná jeden z těch rušičů na kanálu 5. Ale vážně nemůžu nic dělat pokud se nedomluvíme s domovníkem. Já u nás v domě žádné slovo nemám.

Můj signál vede skrz celé sídliště...
oje IP je 10.102.34.7