Přechod na 5 ghz

Založil lokoj, Duben 04, 2011, 07:58:48 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

lokoj

Dnes mi psal Jaroslav Horský od Klfree že je v Dubí potřeba přejít na novější technologii 5 ghz anténu. Mimo jiné mi tam psal: mohl by
jste využít kolem 20mbit/s rychlosti oproti 10mbit stare verze.

- Tak teď by mě zajímalo jaká je reálná šance se tomu 20mbit/s přiblížit, protože se starou technologií jsem zdaleka na 10mbit/s nedosáhl. Jedná se o Dubí.

- U 5 ghz jsou asi stejné problémy se stromy atd. - přes větve to půjde stejně špatně?

- Cena zařízení a instalace je cca 2500 kč záleží na času, který potřebuje technik. Je instalace tak složitá že bych to nezvládl? Nejde o peníze spíš o časovou náročnost jak to celé vyřešit, protože pokud tomu 5ghz také vadí větve budu muset vymyslet vyšší stožár.

- V současnosti mi hodně spadl signál - může to být kvůli zarušení v oblasti?

- Pokud bych dal vyšší stožár jak vyřešit bouřku? :-)

Díky za vyčerpávající odpovědi :-)
Statutární město Kladno zajímavosti z celého města na jednom místě.

bena

Ahoj já budu tuto technologii o víkend zkoušet, mám přímou viditelnost tak uvidime, dřív jsem měl také stromy, ale ty naštěstí u sokolovny na podzim pokácely. Na tét technologii jsem koukal že maximální rychlost je 22M což je tvrdárna:-) na stožáru jsou ted dvě směrové antény jih a sever dle umístění ty jedině jih já sever, uvidíme o víkend budu zkoušet sám, jestli na to přijdu....2,4GHz jsem si taky udělal sám. :), mě taky nejde o peníze já bych tu montáž klidně zaplatil, ale já se to chci naučit - mě tohle baví - už se těším na víkend:-), stejně už takhle jeden technik klfree má u mě flašku skotské whiskey  za rady ;)

lokoj

#2
Přesně tak taky si s tím rád hraju. Jenže u mě jsou ty stromy problémem i když je možné že ten signál mi klesl právě kvůli zarušení protože anténa se hnout nemohla a nebo tam vyrostla nějaká větev no.

PS: Jakej sever jakej jih? Je ten stožár taky na tom baráku u pošty?
Dej mi pak nějaký info jak to jede :)
Statutární město Kladno zajímavosti z celého města na jednom místě.

lokoj

#3
Bude stačit taková anténa? Mělo by tam být vše potřebné tedy asi kromě kabelu. Pokud jsem to dobře pochopil napájí se to pomocí poe adaptéru přes UTP kabel?

http://wifi.aspa.cz/maxlink-maxstation-omega-520pa-antena-20-dbi-outdoor-klient-5-ghz-ubnt-ws5-alternativa-k-nanostation5-z91592/
Statutární město Kladno zajímavosti z celého města na jednom místě.

tom712

#4
Citace: lokoj kdy Duben 04, 2011, 08:25:28 ODPOLEDNE
Přesně tak taky si s tím rád hraju. Jenže u mě jsou ty stromy problémem i když je možné že ten signál mi klesl právě kvůli zarušení protože anténa se hnout nemohla a nebo tam vyrostla nějaká větev no.

PS: Jakej sever jakej jih? Je ten stožár taky na tom baráku u pošty?
Dej mi pak nějaký info jak to jede :)
Pokud nemas primou viditelnost, na 5GHz to muze byt pouze horsi.

A ano, jak uz sem nekde psal, je to ten samej stozar.

Antena kterou dole odkazujes by ti s tim nechodila. Potrebujes 5GHz a normu N A hlavne potrebujes antenu kterou ti doporuci technik z klfree.
Tech 10mbit bude bez N a 20 na Nku. To bylo mysleno asi stara 5GHz technologie.

Technologie 2,4GHz 10Mbit propustnost nikdy nemela.


Citace: lokoj kdy Duben 04, 2011, 07:58:48 ODPOLEDNE
Dnes mi psal Jaroslav Horský od Klfree že je v Dubí potřeba přejít na novější technologii 5 ghz anténu. Mimo jiné mi tam psal: mohl by
jste využít kolem 20mbit/s rychlosti oproti 10mbit stare verze.
Potreba to neni. Muzes zustat na 2,4ce.

Ale pokud je tvuj problem vegetace v ceste, tak mas stejne smulu na vsech frekvencich ktere pouzivame.

skudlik

Citace: lokoj kdy Duben 04, 2011, 08:47:55 ODPOLEDNE
Bude stačit taková anténa? Mělo by tam být vše potřebné tedy asi kromě kabelu. Pokud jsem to dobře pochopil napájí se to pomocí poe adaptéru přes UTP kabel?

http://wifi.aspa.cz/maxlink-maxstation-omega-520pa-antena-20-dbi-outdoor-klient-5-ghz-ubnt-ws5-alternativa-k-nanostation5-z91592/

"Technik" ti s vysokou pravdepodobnosti doporuci budto:
http://www.i4wifi.cz/nanostation-m5-airmax-mimo-outdoor-5-ghz-2x-lan-vc-2x-16-dbi-anteny_d1539.html
(na kratsi vzdalenost -rekneme tak do 200m)
nebo
http://www.i4wifi.cz/nanobridge-m5-airmax-mimo-outdoor-5-ghz-1x-lan-vc-2x-22-dbi-anteny_d1709.html
na vetsi :)
.. cenovy rozdil je tam neco malo pres 100,- .. a pobezi to plnou rychlosti (diky MIMO technologii). Z meho pohledu urcite lepsi volba, nez nejaky no-name :) Navic vzhledem k tomu, ze uz jsi nejakou dobu clenem, tak by mohla prichazet v uvahu i varianta bezplatneho zapujceni zarizeni od klfree.

Pokud jsi zvladnoul namontovat/nastavit predchozi 2.4kove zarizeni, tak by nemel byt zas takovy problem u toho 5G.

K tem rychlostem ... z pohledu shapingu:

2.4ka se shapuje vetsinou na 2.5Mbit down, 1.5Mbit up (normalne vytizeny vysilac = 4Mbity celkem, .. za optimalnich podminek to bezi rekneme tak 6, .. 11 je teoreticka rychlost na tusim linkove urovni). 5GHz .. tady zalezi na technologii a podminkach, bezne nejsou problemy rychlosti kolem 20/10, na novem "n" ku to slape i klidne dvojnasobne tak rychle .. :)

Ale co jsem cetl o tech stromech, tak tohle bude asi nejvetsi pruser. Jak pise i tom712, pokud je spatna viditelnost, tak 5G to vadi o poznani vic nez 2.4ce.


bena

Zdravím, ano ano třeba já už to mám ted na víkend zamluvené, klfree mi vypůjčí vše potřebné - domluva s p.Brnovjákem - tak mám o víkend co dělat :) ;)

lokoj

Díky za odpovědi já zkusím udělat nějaké fotky ze střechy. Ty větve tam asi jen lehce zasahují. No je to už nějaký  pátek co jsem na tu viditelnost koukal v každém případě bych asi potom využil té možnosti si to vypůjčit abych to nekupoval zbytečně.
Statutární město Kladno zajímavosti z celého města na jednom místě.