Main Menu

HW

Založil Waladir, Červenec 26, 2004, 06:51:55 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

Waladir

V rámci příprav k připojení jsem se věnoval hledání vhodného HW. Hledal jsem něco, co umí řežim klienta, regulovat výkon, umí to routovat bez nutnosti NATu a ideálně to mělo i nějaký x-portový switch.

Našel jsem ASUSe WL-500b/g. Po upgradu firmwaru umí klientský mód, umí routovat i bez překladu adres a navíc na tom běží linux, takže se dá slušně kouzlit. Máte s tím někdo zkušenosti? O víkendu bych to rád otestoval na wifi síti, takže uvidíme.

Teď bych potřeboval vybrat ještě nějakou anténu. Varianta č. 1 je přímo viditelný AP Midway (cca. 500m). Varianta č. 2 je zkusit chytit něco na druhé straně (AP Vodárenská) nejspíš ale pouze odrazem. Který tip antény a přibližně jaké parametry by byly vhodné? Nechce se mi do ní investovat zbytečně moc (max. 2500,-).

Díky

Waladir

K5

Síto by bylo na 500m zbytečný přepych, ale rozhodně nic nezkazí. Vhodnější do okna je ale YaGi 14 nebo 16 dB ( http://www.anteny-zach.cz/ant/zy2400.htm )

Waladir

Díky moc za odpověď. Ještě bych měl dotaz ohledně kabelu. Ideálně bych potřeboval cca. 20 m koax. Dejme tomu, že výkon toho ASUSe je 15 dB a zisk antény je 16 dB. To je celkem 31 dB. Konextor a pigtail cca. 2 dB, takže zbýva (při útlumu 0.5 dB/m) prostor pro 18 m kabelu, aby nebyl prekročena hranice 20 dB. Je ten výpočet správný? Budě dělat problémy ten 1 dB navíc? Bohužel v této oblasti nejsem moc sběhlý.

flashx

Citace: "Waladir"Díky moc za odpověď. Ještě bych měl dotaz ohledně kabelu. Ideálně bych potřeboval cca. 20 m koax. Dejme tomu, že výkon toho ASUSe je 15 dB a zisk antény je 16 dB. To je celkem 31 dB. Konextor a pigtail cca. 2 dB, takže zbýva (při útlumu 0.5 dB/m) prostor pro 18 m kabelu, aby nebyl prekročena hranice 20 dB. Je ten výpočet správný? Budě dělat problémy ten 1 dB navíc? Bohužel v této oblasti nejsem moc sběhlý.

Nebude problém žádný protože je dobré vědět že výrobce antény udává lepší hodnotu
v dbi  což je vyjádření vůčí izotropnímu zářiči
Tz 16dbi anténa bude ve skutečnosti mít zhruba zisk o 3 db menší
takže skutečný zisk bude tak 13 db
idstvo jde stále kupředu, ale člověk se svými komunikačními vlastnostmi, silnými i slabými stránkami je pořád stejný.

K5

Citace: "Waladir"Ideálně bych potřeboval cca. 20 m koax
20m je docela hodně, takže musíš použít ten tlustý Belden H1000 nebo RLA10 + příslušné konektory a redukce (nebo pigtaily) a jestli to potáhneš ze střechy, tak i přepěťovou ochranu (jeden nikdy neví)

NE2D

Já používám antenu California UNI 15dB, je malá a kompaktní, cenově velmi příznivá - viz např. WIFIShop.  Jak je to s NATem u té WL-500b ? Neodporuje to stanovám KLFREE ? Neví  někdo něco o routeru COMPEX Net Passage 16A prakticky ? ( www.cpx.cz ). Jinak jsem zvědav jak tvoje zkoušky dopadnou.

Waladir

Citace: "NE2D"Já používám antenu California UNI 15dB, je malá a kompaktní, cenově velmi příznivá - viz např. WIFIShop.  Jak je to s NATem u té WL-500b ? Neodporuje to stanovám KLFREE ? Neví  někdo něco o routeru COMPEX Net Passage 16A prakticky ? ( www.cpx.cz ). Jinak jsem zvědav jak tvoje zkoušky dopadnou.

Jedná se o linuxový router. S updatnutým firmwarem umí řežim klienta a mj. umožňuje i připojení telnetem. Pak má člověk volnost v konfiguraci, tj. i co se týče routování a iptables. NAT se zde už probíral a samozřejmě, že bych nedělal něco proti provoznímu řádu sítě KlFree.