Main Menu

Routování bez NATu

Založil NE2D, Červenec 29, 2004, 07:43:33 ODPOLEDNE

« předchozí - další »

NE2D

Ve fórech KLFREE a CZFREE jsem prošel snad vše co se týká routování.
Doporučuje se zásadně LINUX, ve kterém jsem více méně LAMA. Je zřejmě takových lidí víc, kteří by potřebovali následující: WIFI anténa, WIFI PCI karta ve 486, ETHERNET karta ve 486, SWITCH a připojení několika PC v domácí síti. Návody STEP BY STEP jsou pro většinu složité bez hlubší znalosti LINUXU. Dokáže někdo poradit nebo udělat SW na disketu dle zadaných parametrů tzv. "na klíč" ? A co HW routery za přiměřenou cenu tak aby odpovídaly stanovám sdružení ?

K5


Cvrcci

A nebo existují i HW routery - já má Zyxel Prestige 324 (stál 2000,- bez DPH), má jen omezené možnosti a tak je třeba se nejdříve seznámit s tím, co takováhle krabička umí či neumí a pak se rozhodnout. Mě funguje zárověň jako 4 portový switch 10/100Mbit pro mojí domácí LANku.
A jeho cena se rychle vrátí oproti "levnému" PC nevalného výkonu, které ale má větší spotřebu a pak je potřeba mít ještě ten switch pro LAN.

NE2D

Dík K5 (známe se ze SJV) i Cvrcci oboje hned prostuduju, jasně že nejdřív zkusím mono, protože železo na to mám po ruce. To druhé řešení je samozřejmě elegantnější - žádná vrčící bedna a zanedbatelná spotřeba !

skudlik

Da se pouzit i ten linux (bezi mi doma presne ta sestava, co jsi psal - 486 rulez). Protoze jsem taky linux lama, tak jsem nad tim stravil celkem dost casu, nez vse zaclo fungovat, tak jak jsem to chtel.)

V zasade zakladni vec, kterou musis resit je volba distribuce ze ktere vychazet.

1) Da se pouzit neco specializovaneho (czfree-debian, leaf, klfree-debian v budoucnu;-)
2) Vychazet z nejake "normalni" distribuce (redhat, debian, mandrake...)

Kazde ma sve vyhody a nevyhody (u specializovane distribuce je nutne zvladnout jeji ovladani, ktere byva vetsinou nestandartni). Moznosti rozsirovani jsou pro lamu omezene. U standartni distribuce vetsinou zas neuniknes vecem jako kompilace jadra, protoze vetsina kernelu pouzivanych v nich nepodporuje wifi. Ale zas budes mit plnohodnotny system.

Jako navod muzu doporucit stranky Simandla - http://www.simandl.cz/stranky/linux/xi626/xi626.htm

Z toho jsem vychazel ja ;-) Jako zaklad jsem pouzil distribuci RedHat 7.1 z prastareho Chipu - 1CD - na 800 HDD se narve "normalni" distribuce - a je dost mista pro beznej provoz.

skudlik

Citace: "NE2D"To druhé řešení je samozřejmě elegantnější - žádná vrčící bedna a zanedbatelná spotřeba !

S hlukem a spotrebou jsem se snazil taky bojovat ;-)

Vysledek:

486-DX4-100 inside - odber celeho kompla 45W
- na procesor jsem nabastlil pasivni chladic z Athlona - uchladi to v klidku (ten origos mrnavej vetracej je nesehnatelnej)
- do zdroje planuju vetrak s regulovanyma otackama (mam koupenej, zbyva namontit) - mel by stacit, skoro to netopi. tak to nebude ani vrcet

Vyhody:
nastavis si vse jak chces (sice to obcas chvili trva, ale nastavis). Tem HW kramum neverim. Tem de domlouvat akorat poradnym kladivem ;-)

belgarat

KLF-debian ma nestandardni jenom skripty, ktere usnadnuji konfiguraci routovacich tabulek:
route-<jmeno-karty> obsahuje cast routovaci tabulky, ktera se nacte pri nahozeni sitovky :)

jinak je to Debian jako vysity... akorat ze jsou vyhozene vsechny man pages, protoze jinak by se to do 64MB jaksi nevlezlo.

Ale jestli chcete LEHCE ovladatelnou vecicku a moznosti m0n0wallu vam vyhovuje, bezte do toho! Vrele doporucuji.

NE2D

Tak jsem si stahnul cdrom-1.0.iso, vypálil na cd, čistá disketa do fdd. Po natažení  a volbě č.1 to vidí jen adaptér pro LAN, ten pro WIFI (edimax7126 s chipsetem REALTEK) ale tady není. Tak zas nevim co dál.  :roll:

NE2D

Citace: "skudlik"
Citace: "NE2D"To druhé řešení je samozřejmě elegantnější - žádná vrčící bedna a zanedbatelná spotřeba !

S hlukem a spotrebou jsem se snazil taky bojovat ;-)

Vysledek:

486-DX4-100 inside - odber celeho kompla 45W
- na procesor jsem nabastlil pasivni chladic z Athlona - uchladi to v klidku (ten origos mrnavej vetracej je nesehnatelnej)
- do zdroje planuju vetrak s regulovanyma otackama (mam koupenej, zbyva namontit) - mel by stacit, skoro to netopi. tak to nebude ani vrcet

Vyhody:
nastavis si vse jak chces (sice to obcas chvili trva, ale nastavis). Tem HW kramum neverim. Tem de domlouvat akorat poradnym kladivem ;-)

skudlik

Citace: "NE2D"Tak jsem si stahnul cdrom-1.0.iso, vypálil na cd, čistá disketa do fdd. Po natažení a volbě č.1 to vidí jen adaptér pro LAN, ten pro WIFI (edimax7126 s chipsetem REALTEK) ale tady není. Tak zas nevim co dál.

Nooo... s tim edimaxem budes mit asi starosti. Osobne jsem to v ruce nemel, ale kamos ma PCMCIA wifi kartu od edimaxu a pod linuxem to zatim vubec nedokazal rozbehat  :x

NE2D

Pro WIFI kartu mam ovladače jen pro REDHAT90 a 73. Co s tim ?

skudlik

Citace: "NE2D"Pro WIFI kartu mam ovladače jen pro REDHAT90 a 73. Co s tim ?

S timhle uz ti neporadim. Hledej po netu nebo na czfree foru, treba najdes nekoho, kdo to rozchodil... Jediny co vim, ze ten kamarad taky mel nejaky ovladace, ale nefungovaly (resp. nedokazal je uchodit), zkousel jeste nejaky jiny, ale bez uspechu.

Ja tuhle kartu neznam, takze nemuzu slouzit. Treba to pujde v pohode, nevim. Ja kdyz kupoval kartu, tak jsem si radsi priplatil a koupil osvedcenou 626ku. Prism chipset je pod linuxem vyborne podporovan.

Magus

Citace: "NE2D"Pro WIFI kartu mam ovladače jen pro REDHAT90 a 73. Co s tim ?
Zkus ndiswrapper : http://ndiswrapper.sourceforge.net/
Pomocí něj můžeš rozchodit windowsí driver pod linuxem. Mě běhá v pohodě linux (2.6.x) s PCI Edimaxem 7125+

NE2D

kde si stahnul distribuci linuxu pro tan edimax ?

Magus

Na distribuci to nezáleží, mělo by to chodit na každý, stáhneš nainstaluješ a podle jednoduchýho návodu to rozchodíš. Jinak já to používam na SUSE 9.1
Nevím o dostribuci, která by ho měla už v sobě.