Main Menu

Nagios

Založil belgarat, Červen 05, 2006, 09:08:00 DOPOLEDNE

« předchozí - další »

belgarat

Cau lidi,

pro sledovani kde co spadlo pouzivame Nagios (http://monitor.klfree.net/nagios) - jenze uz par mesicu nikdo neaktualizuje nastaveni, takze:
- spis spamuje nez rika kde jsou problemy,
- a proto uz vsichni hlaseni spis ignoruji

Z vice nez 140 lidi registrovanych ve foru spravcu se prihlasili 2 zajemci, kteri (kazdy z nich) toho maji nalozeno uz mnogo (Jedjisch a Tom733).

Nez se jim nalozi jeste vic - ptam se i tady zda by PRECE JEN nekdo sem-tam neopravil par textovych souboru, aby spravci a "technici" dostavali vcas korektni info o tom, kde je vypadek.

Pozadovane znalosti: prakticky nic, Midnight Commander se nauci kazdy kdo ovladne Windows Commander - leda pasivni (= manualova) znalost anglictiny.

kun

Pokud existuje moznost, jak vyexportovat data o topologii site z IS ? (Jen tusim, ze se informace o siti do IS bud uz ukladaji nebo planuji ukladat.)
Tak bych klidne venoval nejaky svuj cas vyrobe skriptu, ktery z tech dat sestavi konfiguracni soubory pro nagios. A dale by jiz nebylo nutne tu konfiguraci editovat rucne.

belgarat

mno... ma to nekolik vad:
1/ databazove schema pro topologii site v IS bylo (a podle zbezne kontroly stale je) nevyhovujici vzhledem k pouzivanym topologickym "hratkam" na siti. Napriklad zarizeni je budto adhoc, managed, master, nebo '' - coz je z hlediska topologie temer k nicemu (spoje na atherosu jsou master-managed). Vubec se nepocita s podchycenim HW bridge, ktere jsou soucasti peeru, ale jsou napojene na ethernet (na kterem je treba i LAN).

2/ krome IP adres pro routery, a vztahu router-node nemuzu najit data (tabulka router-devices ma 61 zaznamu)

Takze pokud, tak doporucuji jinou cestu:
(1) skript, ktery na routeru "vycenicha" aktualni konfiguraci. On uz je, ale jednak produkuje spatne zpracovatelna data a jednak chybi informace - prece jen odhadovat co je peer podle toho, ze na 2 routerech jsou IP adresy ze stejne podsite...

(2) databazove schema, ktere pojme UZITECNOU cast topologie (napr. urcite je pro IS a dalsi uzitecne zjistit na kterem node/routeru/zarizeni je user podle IP, zatimco nastaveny vykon na zarizeni se tezko bude ovladat pres databazi) - doporucuju zamerit se spis na ipv4/ipv6 vrstvu a "uzivatelem viditelne" objekty (node, vysilac, ...)

(3) skript, ktery na zaklade validovaneho _schvaleneho_ vystupu (1) nakrmi (2) [schvaleny proto, ze holt obcas se spravce sekne a neco nastavi spatne, nebo je nejake nastaveni jenom docasne]

V pripade ze by (schvaleny) mezitvar, ktery se importuje do databaze bylo XML, nemelo by byt slozite udelat XML Query nebo XSLT sablony pro (nejen) Nagiosi konfiguraky.
Ale implementace je na diskusi jinde ... do doby nez to bude potrebujeme aspon rucni spravu (zmen zase neni tolik).

kun

Nagios jsem pred casem pokusne nastavoval, takze treba jednou tydne zapracovavat drobne zmeny, jejichz popis prijde mailem by pro me nebyl problem.
Kazdopadne dlouhodobe to neni reseni.

Je tedy otazkou ?
1) kde vsude se evidue neco o topologii, zarizenich ?
2) co projekt(y) mapy site ?
3) pracuje nekdo na lepsi verzi datovho modelu IS pro topologii ?

BlackSUN

Myslíš, že by kompletní řešení hodilo obsahově na semestrálku, diplomku?

Například prohledávání do šířky (podle nějakých pravidel nastavené sítě) nebo tak něco, jen zatím plácám od boku.

Ale na semestrálku mi to přijde už zase dost, na diplomku málo.. Možná nějaké úpravy, rozšíření nebo tak..

Radek Pinc

No já o tom vím kulový, ale třeba návrh ...

Statický konfigurák, který se doplní dynamicky z IS (to co tam je) to co není bude v tom statickym ... no a postupně pracovat na tom, aby se to IS dostalo i to co tam teď není :)

Radek

belgarat

Citace: "Radek Pinc"No já o tom vím kulový, ale třeba návrh ...

Statický konfigurák, který se doplní dynamicky z IS (to co tam je) to co není bude v tom statickym ... no a postupně pracovat na tom, aby se to IS dostalo i to co tam teď není :)

Radek

Tak o tom jestli nektera data ktera jsou podstatna pro nagios musi byt v IS by se dalo polemizovat. Cpat vyznamove nesouvisejici data do jedineho (nedokumentovaneho) databazoveho schematu, vynucovat zpracovani v jedinem jazyce (vse se dela "do IS", tzn. do nedokumentovaneho frameworku a nutne v PHP) neni zrovna dlouhodobe uspesna strategie.

Pokud o tom vis kulovy, tak dobry zacatek je prostudovat si dokumentaci na http://www.nagios.org.

Radek Pinc

Ja se nechci hadat, to byl jen takovej pokus o brain storming :) ... Nikde preci neni receno, ze IS musi byt jedna databaze, jeden zdroj, jeden jazyk ... a o tom, ze by mel byt dokumentovany, tak o tom zadna :o)

Asi jsem mel ale zustat zticha, jen mi to nedalo, uz jsem dlouho nikam nic nenapsal ;-)

Radek